TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowa funkcja w wiadomościach Google ratuje życie

Wiadomości Google pozwolą niedługo przesyłać dane na numer alarmowy 911 przez RCS. Oznacza to dostarczanie do służb ratowniczych więcej treści niż sam tekst. Będzie to chociażby zdjęcie czy pinezka lokalizacyjna. Gdzie pojawi się ta usługa?

Nowość Google pozwoli użytkownikom Androida wysyłanie wiadomości SMS pod numer 911 przy użyciu Rich Communication Services (RCS). Obecnie wiele osób ma z wiadomościami alarmowymi problemy. W USA dostęp do 911 ma jedynie 53 proc. centrów telefonicznych

RCS w porównaniu z tradycyjnymi SMS-ami to większe możliwości. Obok tekstu, to również potwierdzenia przeczytania, wysyłanie zdjęć i filmów w wysokiej rozdzielczości czy pinezki lokalizacyjnej. To wszystko wpływa na sprawność i tempo reakcji służb ratunkowych.

Dzięki nowej funkcji przy konieczności wezwania pomocy będzie można wysłać lokalizację telefonu za pomocą usługi lokalizacji alarmowej Androida, zdjęcie prezentujące zdarzenie, ustawić język interwencji czy przekazać dane medyczne.

Nowość Google dostępna w USA

Google współpracuje przy projekcie z firmą RapidSOS. Zajmuje się ona technologią ratunkową.

Na razie z rozwiązania będą mogli korzystać jedynie przebywający w USA. Wsparcie dla RCS w apce Wiadomości Google będzie wprowadzane systematycznie w kolejnych centrach połączeń alarmowych w tym kraju. Z czasem trafić ma na telefony w innych obszarach świata.

Źródło: 9to5Google, android.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze