TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nielegalna emisja telewizyjna. KRRiT wydaje koncesję, ale też zgłasza do prokuratury

W trudnej sytuacji znalazł się kanał lokalny Tetka TV z Tczewa. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udzieliła mu koncesji, ale w procesie jej przyznawania dopatrzyła się, że telewizja nadawała nielegalnie. Dlatego jednocześnie złożono doniesienie do prokuratury.

Tetka TV z Tczewa należy do operatora kablowego Tel-Kab. Koncesja skończyła się stacji 17 marca 2024 r. W związku z tym operator powinien złożyć wniosek o przedłużenie koncesji do 17 marca 2023 r. Niestety tego nie zrobił i wniosek złożył później. W związku z tym procedura opóźniła się i przez dwa miesiące stacja nadawała bez koncesji.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpatrując wniosek przyznała Tetka TV koncesję, jednak dopatrzyła się tego bezprawnego działania. W związku z tym zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski poinformował, że zostało złożone doniesienie do prokuratury.

Tetka TV przeprosiła za sytuację

Po zauważeniu przez KRRiT nielegalnej emisji, poprosiła ona o wyjaśnienia. Tetka TV przeprosiła za zaistniałą sytuację i wstrzymała emisje programu.

Na stronie internetowej pojawiła się informacja o przerwie technicznej w przekazie kablowym:

Drodzy Widzowie, Trwa przerwa techniczna ze względu na oczekiwanie na wznowienie koncesji. Nasze bieżące materiały filmowe są dostępne na kanale YouTube.com/tvtetka i na fanpage’u Facebook.com/TelewizjaTetkaTczew o każdej porze. Termin wznowienia programu zależy od decyzji KRRiT. Za utrudnienia przepraszamy.

Dlatego KRRiT zdecydowała się udzielić kanałowi koncesji. Jednak zgłoszenie sprawy do prokuratury jest obowiązkiem regulatora.

Zgodnie z artykułem 52 ustawy o radiofonii i telewizji, „kto rozpowszechnia program radiowy lub telewizyjny bez koncesji- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Operatorów telekomunikacyjnych nadających swoje kanały w sieciach kablowych obowiązują podobne zasady, co w przypadku emisji naziemnej.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...