TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cały ruch internetowy pod kontrolą władz

Władze Kambodży chcą kontrolować cały ruch internetowy na terenie kraju. Obrońcy wolności słowa mówią o wzorowaniu regulacji na cenzurze stosowanej w Chinach.

Reżim premiera Hun Sena rządzi Kambodżą od 37 lat. Już w 2021 r. zapowiadał uruchomienie kontrolowanej przez władze tzw. narodowej bramy sieciowej (NIG). To regulacja wzorowana na tzw. Wielkim Chińskim Murze Cyfrowym. Przez nią ma odbywać się cały ruch internetowy w kraju. I właśnie wchodzi w życie.

Operator NIG może  blokować, a nawet rozłączać połączenia internetowe, które władze uznają za szkodliwe. Obrońcy wonności słowa uważają, że to pozwoli władzy na całkowitą kontrolę internetu i tłumienie wolności słowa.

Rząd Kambodży zaprzecza by miał takie zamiera. Wprowadzenie NIG tłumaczy „podniesieniem dochodów państwa, ochroną bezpieczeństwa narodowego i ochroną porządku społecznego”.

Obywatele najwyraźniej nie dowierzają takim zapewnieniom, bo masowo instalują aplikacje umożliwiające korzystanie z sieci VPN. Ma to pozwolić na obejście ograniczeń.

Matt Warren z australijskiego RMIT University, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa twierdzi, że brama sieciowa może służyć do uciszania głosów liderów opozycji, którzy żyją na uchodźstwie.  A będzie miało to szczególne znaczenie przed wyborami parlamentarnymi zapowiadanymi na 2023 rok.

– Mamy (osobny) internet w Chinach, mamy rosyjski internet, mamy wreszcie internet w Arabii Saudyjskiej, wszędzie (ruch) jest odizolowany i monitorowany. Nie chodzi tu wyłącznie o cenzurę, ale również o kontrolę”– zaznaczył Matt Warren.

Źródło:wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...