TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

NASK: Uwaga na cyberatak na kierowców jeżdżących autostradami

NASK ostrzega przed nową kampanią phishingową. Celem są kierowcy korzystający z autostrad i dotyczy to opłaty za te podróże. Sposobem na oszustwo jest wykorzystanie wizerunku systemu e-TOLL.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) informuje o nowej kampanii phishingowej, którą wykrył zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team). Celem są kierowcy, którzy poruszają się po płatnych odcinkach dróg w Polsce i korzystający z systemu e-TOLL.

Użytkownicy otrzymują wiadomości SMS informujące o rzekomym nieuiszczeniu w terminie opłaty za przejazd. Wezwani są do działań, które mają zapobiec umieszczeniu ich na +czarnej liście+. Otwarcie linku zawartego w wiadomości przekierowuje na stronę łudząco podobną do prawdziwego serwisu internetowego systemu e-TOLL – ostrzega w komunikacie NASK.

Fałszywa strona stworzono została w celu wykradnięcia danych logowania do bankowości internetowej. Może to prowadzić do kradzieży pieniędzy z konta. Dlatego – jak zwykle – należy być ostrożnym w przypadku otrzymania dziwnego SMS-a i nie reagować pochopnie.

Źródło: PAP

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...