TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

NASK: ponad 2,45 mln nazw w domenie .pl

NASK opublikował szczegółowy raport dotyczący domeny .pl za pierwszy kwartał 2020. Czytamy w nim, że na koniec marca 2020 roku w rejestrze domeny .pl znajdowały się 2 451 074 nazwy aktywne w DNS. To o 2,48% mniej niż w poprzednim kwartale.

W pierwszym kwartale 2020 roku zarejestrowano 196 124 nazwy w domenie .pl (najwięcej w marcu), o ponad 7 tys. więcej niż w kwartale poprzednim. Średnia dzienna liczba rejestracji wyniosła 2 155 nazw, co oznacza, że rejestrowano prawie 90 domen na godzinę.

Na koniec marca 2020 tego roku w Rejestrze domeny .pl było 1 066 668 abonentów – o 0,55% mniej niż w poprzednim kwartale.

W ramach intensywnych działań w obszarze cyberbezpieczeństwa rejestr domeny .pl m.in. wdrożył w swoich systemach nowy sposób obsługi protokołu DNSSEC. Dzięki zmianom czas podpisywania i walidacji stref jest obecnie 9 razy szybszy niż w poprzednio wykorzystywanym rozwiązaniu. Na koniec marca 2020 roku, liczba domen zabezpieczonych tym protokołem wyniosła ponad 461 tys.

Trwająca pandemia wirusa COVID-19 miała oczywisty wpływ na rynek usług internetowych. W pierwszym kwartale 2020 roku nastąpił wzrost zainteresowania domenami identyfikowanymi z edukacją ze względu na konieczność przeniesienia lekcji, wykładów oraz szkoleń do Internetu. Szczególnie w marcu zarejestrowano więcej nazw w domenie .edu.pl. Znacznie, bo aż 38-krotnie w stosunku do poprzedniego kwartału wzrosła liczba rejestracji nazw w domenie .rel.pl.

Cały raport za pierwszy kwartał 2020 roku można pobrać tutaj

Źródło: NASK

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...