Najbezpieczniejsze miejsce na świecie. Ukryli dane w schronie na biegunie

446
fot. GitHub (www.github.blog)

Na wyspie Spitsbergen na Oceanie Arktycznym GitHub ukrył 20 TB danych. Kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi zbudowano specjalne archiwum. Informacje mają tam przetrwać przez przynajmniej tysiąc lat.

GitHub to jedno z największych na świecie repozytoriów służące do przechowywania projektów open source (otwarte oprogramowanie). Firma od 2018 r. należy do Microsoft i opiekuje się sporą liczbą danych. Teraz GitHub ogłosił przeniesienie najważniejszych danych do nowego archiwum. Na miejsce przewieziono 21 TB dobrze zabezpieczonych danych.

Wyjątkowa jest przede lokalizacja samego archiwum, bo znajduje się na biegunie, a dokładnie na wyspie Spitsbergen, będącej częścią Svalbardu – oddalonego ponad 700 km na północ od Europy archipelagu położonego na Oceanie Arktycznym. Terytorium należy do Norwegii, jest wyjątkowo mroźne i słabo zaludnione. W Longyearbyen, stolicy regionu mieszka zaledwie ok. 2300 osób.

GitHub swoje archiwum zlokalizował właśnie w pobliżu Longyearbyen, tuż obok Globalnego Banku Nasion. Dane umieszczono w części dawnej kopalni węgla, w komorze ukrytej kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi. Zdaniem GitHuba, dane mają bezpiecznie przetrwać w wiecznej zmarzlinie przez przynajmniej tysiąc lat.

Źródło: nextgazeta.pl