TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nagromadzenie zagrożeń w cyberprzestrzeni Polski

W ostatnim czasie Polska cyberprzestrzeń jest w stanie wzmożonego zagrożenia. Celem cyberataku padała Polska Agencja Prasowa i nie był to jedyny tego typu incydent. CSIRT NASK odnotowało w ciągu jednej doby 1790 zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa.

Niedawno Polska Agencja Prasowa padła ofiarą ataku hakerskiego. Chociaż szybko udało się opanować sytuację, to skutki jej mogły być poważne. Krzysztof Gawkowski za cała sytuację obwinia Rosję.

To nie jedyny taki incydent, który dotknął polską cyberprzestrzeń w ostatnim czasie. Tylko w trakcie jednej doby (3 czerwca 2024 r.) zespół CSIRT NASK otrzymał aż 1790 zgłoszeń zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Jako nowe incydenty obsługiwane przez CSIRT NASK zidentyfikowano 389 z nich.

CSIRT NASK otrzymane zgłoszenia dotyczące cyberbezpieczeństwa analizuje, by podzielić je na różne kategorie i odpowiednia przyporządkować. Niektóre są rejestrowane jako nowe zagrożenia i incydenty bezpieczeństwa. Są też takie, które przypisywane są do zgłoszonych wcześniej incydentów. Pozostaje rejestrowane są jedynie do celów statystycznych. Nie mają one charakteru zgłoszenia realnego zagrożenia bądź incydentu.

Cyberzagrożenia coraz poważniejsze

17 incydentów analizowanych przez CSIRT NASK zostało uznanych za incydenty w podmiocie publicznym. Oznacza to, że pojawienie się ich powoduje lub może powodować obniżenie jakości lub przerwanie realizacji zadania publicznego.

CERT Polska wpisał też kolejnych 344 domen na listę ostrzeżeń. Zawiera ona fałszywe strony wyłudzające pieniądze i dane.

Cyberataki i wzmożona aktywność hakerska może mieć związek z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca 2024 r.

Źródło: gov.plKlaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...