Nadchodzi humanoid od Tesli

44
tesla

Firma tesla zaprezentowała Optimusa, swojego humanoidalnego robota. Poznaliśmy plany wprowadzenia go na rynek i jego cenę. Mogliśmy zobaczyć też jego możliwości.

Elon Musk przekonuje, że jego inżynierowie mogą stworzyć maszynę, która zastąpi człowieka. Masowa produkcja Optimusa, bo tak nazywa się oferowany przez Teslę humanoidalny robot, ma zacząć się w ciągu trzech do pięciu lat. Koszt maszyny będzie wynosił 20 tysięcy dolarów.

Smaczkowi propozycji Tesli dodaje fakt, że kilka lat temu sam Musk ostrzegał przez produkcją tego typu robotów i wyrażał się sceptycznie na temat bezpieczeństwa ich powstania i w ogóle istnienia sztucznej inteligencji. Miało to stanowić zagrożenie dla ludzkości. Teraz ten sam człowiek zapewnia, że jego firma jest w stanie zapewnić bezpieczne połączenie potrzeb ludzi i możliwości maszyn.

Pośród zastosowanych zabezpieczeń jest przycisk wyłączający robota. Ma on być odporny na włamania i ingerencje. Pozwoli to posiadaczom Optimusa w każdej chwili go wyłączyć.

Na razie wiedza przeciętnego człowieka w tym temacie ogranicza się do wyobraźni i tego, co widział w filmach sci-fi. Te nie napawają optymizmem, jeśli wymienimy chociażby takie tytuły jak „ja-Robot” czy „Terminator”. Obawy co do możliwości zapewnienia pełnego bezpieczeństwa przy AI wyrażał także Stephen Hawking. Obecnie eksperci są podzieleni.

Czy taka technologia to wsparcie ludzkości czy jej zagłada, pokaże przyszłość.

Źródło: twitter.com/Tesla, chip.pl