Morawiecki: Złożono 1,5 mln wniosków w ramach tarczy antykryzysowej

fot. KPRM

Rozczarowanie przedsiębiorców odmrażaniem polskiej gospodarki i pesymistyczne prognozy ekonomistów o pogłębiającej się recesji nie służą dobrze nastrojom w społeczeństwie. Czy kolejna konferencja premiera zdoła je poprawić?

W konferencji prasowej wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Usłyszeliśmy, że w ramach tarczy antykryzysowej złożono 1,5 mln wniosków, a wypłaty poszły na ochronę co najmniej miliona miejsc pracy.

Tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy, ostatnie zmiany na rynku obligacji i opinie w raportach instytucji finansowych świadczą, że Polska prowadzi działania we właściwy sposób – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

– Śmiało można powiedzieć, że te 1,5 miliona wniosków to tak jakby 1,5 miliona miejsc pracy – mówił. Morawiecki ocenił, że “ta pomoc jest oczywiście trudna, ale ona jest konieczna”. “Jednak musimy wszystkie nasze działania równoważyć względem rynków finansowych, względem tego w jaki sposób pozycja Polski jest postrzegana na tych rynkach” – zaznaczył.

–  Chcemy, żeby przez te bardzo trudne, burzliwe czasy polskie firmy, polscy pracownicy przeszli możliwie bezpiecznie. We współpracy z partnerami społecznymi będziemy robili wszystko, by ocalić jak najwięcej miejsc pracy – mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, “chcielibyśmy, żeby machina gospodarcza, która zacięła się tych kilka tygodni temu na skutek koronawirusa, odzyskała dawne tempo działania i wszystkie nasze wysiłki zmierzają właśnie dokładnie w tym kierunku”. “Nie da się uniknąć sztormu, ale chcemy, żeby przez te bardzo trudne, burzliwe czasy polskie firmy, polscy pracownicy przeszli możliwie bezpiecznie” – powiedział Morawiecki i zaznaczył, że temu służą działania państwa polskiego dotyczące rynku finansowego, przedsiębiorstw, gospodarki realnej, miejsc pracy i pracowników.

– We współpracy z partnerami społecznymi będziemy robili wszystko, żeby ocalić jak najwięcej miejsc pracy i odtworzyć nowe miejsca pracy w nowej sytuacji gospodarczej, w nowej rzeczywistości gospodarczej, w której mam nadzieję już wkrótce odnajdziemy się po zwalczeniu głównej fali epidemii koronawirusa – mówił szef rządu.

Premier podczas konferencji poinformował, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen “o elastyczności instrumentów przeznaczanych na ratowanie miejsc pracy”.

– Przede wszystkim apelowałem również o nowe środki, bo zgodziliśmy się co do tego, że wszystkie nasze działania dzisiaj są bardzo potrzebne, ale to jest dopiero pierwszy krok, pierwszy może kilometr w maratonie – zaznaczył szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż drugi plan Marshalla na miarę XXI wieku, który ma pozwolić nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie.

Jego zdaniem, czeka nas na pewno długa droga do wypracowania “najbardziej odpowiedniej polityki gospodarczej, która pozwoli również za pół roku, za rok, za dwa lata uratować miejsca pracy; odtworzyć je w nowych kształcie”. Morawiecki podkreślił, że konieczne jest zreorganizowanie porządku gospodarczego w Europie. “O tym rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej, o tym za godzinę będę rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem” – powiedział Morawiecki.