Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

mObywatel i Diia.pl – zwycięzcy  Emerging Europe Awards 2023

Aplikacje mObywatel i Diia.pl wygrały międzynarodowy konkursu Emerging Europe Awards 2023 w kategorii „Modern and Future-proof Policymaking Initiative of the Year”. Zostały docenione przez międzynarodowych ekspertów oraz internautów.

„Modern and Future-proof Policymaking Initiative of the Year”  czyli „Inicjatywa roku w zakresie nowoczesnego i przyszłościowego kształtowania polityki” to kategoria konkursu Emerging Europe Awards. W 2023 r. zwyciężyły w niej aplikacje mObywatel i Diia.pl. Laureatów konkursu ogłoszono podczas ceremonii w Brukseli.

Pierwszy etap konkursu opierał się o zgłaszane projekty i ich ocenę przez międzynarodowych ekspertów. Wybrane znalazły się na krótkiej liście konkursu. Na propozycje na niej zamieszczone głosowali internauci.

Polskie aplikacje, szczególnie Diia.pl została doceniona za zaangażowanie w pomoc obywatelom Ukrainy w odbudowie życia w Polsce i wspierającą współpracę między dwoma cyfrowymi rozwiązaniami.

Nagrodę w Brukseli odebrał Maciej Górski.

– Zaraz po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji na naszego wschodniego sąsiada, polska administracja pokazała, że potrafi bardzo sprawnie reagować w nadzwyczajnej sytuacji. Zaledwie w trzy tygodnie od rozpoczęcia wojny obywatelom Ukrainy zostały nadane pierwsze numery PESEL wraz Profilem Zaufanym i cyfrowym dokumentem Diia.Pl w aplikacji mObywatel – powiedział odbierając nagrodę Maciej Górski, zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki.

Żeby można było ten proces przeprowadzić opublikowano wcześniej ustawę, która regulowała działania całej administracji. Wdrożono też rozwiązania techniczne pozwalające na zapewnienie pomocy instytucjonalnej ze strony administracji rządowej i samorządowej. 20 marca na Stadionie Narodowym uruchomiono punkt nadawania PESEL, by przyspieszyć funkcjonowania nowej formy dokumentu, jakim stała się Diia.pl

– To był niesamowity okres ogromnej mobilizacji, pracy w szalonych godzinach we wszystkich zaangażowanych instytucjach, jak również wysiłku tysięcy wolontariuszy, którzy pomagali na pierwszej linii – dodał Maciej Górski.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...