TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

mObywatel i Diia.pl – zwycięzcy  Emerging Europe Awards 2023

Aplikacje mObywatel i Diia.pl wygrały międzynarodowy konkursu Emerging Europe Awards 2023 w kategorii „Modern and Future-proof Policymaking Initiative of the Year”. Zostały docenione przez międzynarodowych ekspertów oraz internautów.

„Modern and Future-proof Policymaking Initiative of the Year”  czyli „Inicjatywa roku w zakresie nowoczesnego i przyszłościowego kształtowania polityki” to kategoria konkursu Emerging Europe Awards. W 2023 r. zwyciężyły w niej aplikacje mObywatel i Diia.pl. Laureatów konkursu ogłoszono podczas ceremonii w Brukseli.

Pierwszy etap konkursu opierał się o zgłaszane projekty i ich ocenę przez międzynarodowych ekspertów. Wybrane znalazły się na krótkiej liście konkursu. Na propozycje na niej zamieszczone głosowali internauci.

Polskie aplikacje, szczególnie Diia.pl została doceniona za zaangażowanie w pomoc obywatelom Ukrainy w odbudowie życia w Polsce i wspierającą współpracę między dwoma cyfrowymi rozwiązaniami.

Nagrodę w Brukseli odebrał Maciej Górski.

– Zaraz po rozpoczęciu pełnowymiarowej agresji na naszego wschodniego sąsiada, polska administracja pokazała, że potrafi bardzo sprawnie reagować w nadzwyczajnej sytuacji. Zaledwie w trzy tygodnie od rozpoczęcia wojny obywatelom Ukrainy zostały nadane pierwsze numery PESEL wraz Profilem Zaufanym i cyfrowym dokumentem Diia.Pl w aplikacji mObywatel – powiedział odbierając nagrodę Maciej Górski, zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki.

Żeby można było ten proces przeprowadzić opublikowano wcześniej ustawę, która regulowała działania całej administracji. Wdrożono też rozwiązania techniczne pozwalające na zapewnienie pomocy instytucjonalnej ze strony administracji rządowej i samorządowej. 20 marca na Stadionie Narodowym uruchomiono punkt nadawania PESEL, by przyspieszyć funkcjonowania nowej formy dokumentu, jakim stała się Diia.pl

– To był niesamowity okres ogromnej mobilizacji, pracy w szalonych godzinach we wszystkich zaangażowanych instytucjach, jak również wysiłku tysięcy wolontariuszy, którzy pomagali na pierwszej linii – dodał Maciej Górski.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...