Minister cyfryzacji: Zmiany w planie cyfryzacji szkół

543
fot. Pixabay

Epidemia wpływa również na cyfryzację szkół. Marek Zagórski, minister cyfryzacji, powiedział, że trzeba wprowadzić pewne modyfikacje w tym procesie. Zapewnił, że budowa ogólnopolskiej sieci edukacyjnej (OSE) nie ulegnie opóźnieniom.

Zagórski tłumaczył w tv, że wśród przyjętych ostatnio rządowych regulacji antykryzysowych są zmiany w sposobie budowy ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. Do końca 2020 r. wszystkie placówki, a jest ich 21 tys., ma zyskać szybki dostęp do internetu i zasobów. Na razie takich szkół jest 13 tys.

Założenie OSE było takie, że to w budynku szkoły miał być szybki dostęp do internetu i urządzenia końcowe, tymczasem epidemia i przymus e-lekcji wymusił zmianę priorytetów. Okazało się, że potrzebny jest sprzęt domowy dla uczniów i nauczycieli.

– Takie właśnie jest rozszerzenie zakresu budowy sieci edukacyjnej w ostatniej zmianie – wyjaśnił minister.

Resort uruchomił już program dofinansowania samorządom zakupów laptopów i dostępu do internetu dla uczniów i nauczycieli. W zależności od regionu, samorząd może liczyć na grant w wysokości od 35 do 100 tys. zł. Ponad 1700 samorządów złożyło odpowiednie wnioski. Na cały program przewidziano 168 mln zł.

Źródło: PAP / TVP1