TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Minister cyfryzacji w USA

Początek lipca to czas wizyty wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego w Stanach Zjednoczonych. Odbywa tam serię spotkań z przedstawicielami administracji amerykańskiej oraz przedstawicielami branży technologicznej. Spotka się również z polskimi specjalistami pracującymi w USA.

Krzysztof Gawkowski na oficjalnej wizycie w USA jest w dniach 1-4 lipca. Wyjazd wicepremiera i ministra cyfryzacji stanowi otwarcie na możliwości transformacji cyfrowej, jakie daje współpraca z USA. Poruszone są tematy cyberbezpieczeństwa, dialogu cyfrowego oraz inwestycji podmiotów amerykańskich w Polsce. Wizyta w USA wpisuje się w realizację jednego z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji podczas Przewodnictwa PL w UE w 2025 r. Są to stosunki transatlantyckie.

Współpraca z USA dla poprawy cyberbezpieczeństwa

Polska wciąż zmaga się z cyberatakami, a ich liczba wzrasta.

Dlatego współpraca z instytucjami amerykańskimi dotycząca cyberbezpieczeństwa ma duże znaczenie. Wynika to ze zobowiązań sojuszniczych czy dobrych bliskich relacji dwustronnych, ale przede wszystkim dotyczy obecnej sytuacji w cyberprzestrzeni. Jak chociażby – agresją Rosji na Ukrainę i licznymi cyberatakami przeciwko polskiej infrastrukturze krytycznej ze strony Rosji.

Współpraca w zakresie AI

Ministerstwo Cyfryzacji ma propozycję dla administracji USA dotyczącą współpracy w zakresie polityki cyfrowej, w tym AI. Podobny cel mają spotkania ze spółkami w Dolinie Krzemowej. Przy okazji potwierdzą trwające lub możliwe do realizacji w najbliższych czasie inwestycje cyfrowe w Polsce.

Amerykańskie spółki już zlokalizowały, np. w Krakowie i Gdańsku, centra R&D / usługowe.  Polska posiada unikalne możliwości dla rozwoju takich inwestycji. Atutami naszego kraju jest dobrze wykształcona kadra inżynierów o wysokich umiejętnościach cyfrowych

Źródło:gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze