Miliony dla PISF w ramach podatku od VOD

fot. Pixabay

Wprowadzona w lipcu 2020 roku opłata od audiowizualnych usług medialnych na żądanie w internecie wygenerowała prawie 5 mln PLN podatku. Polski Instytut Sztuki Filmowej nie ujawnił listę podmiotów, które zapłaciły daninę.

Omawiane świadczenie wynosi 1,5% przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego, które przychody są wyższe u danej firmy. Za pierwszy kwartał 2021 r. podmioty obowiązane do uiszczenia podatku od VOD wpłaciły 4,93 mln PLN.

Z obowiązku zapłaty zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy i wydawcy serwisów, których liczba użytkowników w ub.r. była niż 1% Polaków korzystających z łącza szerokopasmowego (wg danych UKE jest to 7,77 mln osób).

Prognozuje się, że podatek ma przynieść PISF w bieżącym roku ok. 15 mln PLN wpływu, a w kolejnych – minimum 20 mln PLN.

Aleksandra Świerczewska, rzeczniczka prasowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, odniosła się do utajnienia listy płacących podmiotów: “[…] w świetle najnowszej opinii prawnej, oraz po licznych prośbach od podmiotów dokonujących wpłat z tytułu VOD o zachowaniu tajemnicy przedsiębiorstwa, podjęto decyzję o nieujawnianiu listy podmiotów, które ich dokonują”.

Żródło: wirtualnemedia.pl