TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Program InvestEU szansą na inwestycje

Wsparcie dla Polski to nie tylko 770 mld zł z funduszu odbudowy. Polskie firmy, samorządy i instytucje rządowe mogą ubiegać się o pieniądze w ramach Programu InvestEU. Według szacunków Komisji Europejskiej wysokość tego zwrotnego wsparcia na inwestycje w całej Europie może wynieść 400 mld euro.

Z Funduszu InvestEU finansowane będą m.in. pożyczki, gwarancje czy wykup długoterminowych obligacji. Skorzystać z niego mogą samorządy, małe i średnie firmy, spółki skarbu państwa czy sektor rządowy. Ma to pobudzić inwestycje w UE.

Podstawą działania Funduszu InvestEU jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 marca 2021 roku.

Fundusz opiera się o gwarancje finansowe. Komisja Europejska (KE), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i –w przypadku Polski – Bank Gospodarstwa Krajowego zabezpieczyli pieniądze pozwalające zagwarantować 32,5 miliarda euro. Pozwoli to na udzielanie pożyczek na preferencyjnych warunkach oraz finansowanie ryzykownych inwestycji. Jednak finansowanie będzie w formie zwrotnej.

– Program InvestEU umożliwia pozyskanie wsparcia na inwestycje o podwyższonym profilu ryzyka, które nie mogłyby liczyć na finansowanie zwrotne od instytucji finansowych. Ponadto wsparcie z Funduszu InvestEU ma mobilizować prywatne i publiczne środki na inwestycje o strategicznym znaczeniu dla gospodarki UE – ocenia minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Według szacunków 1 euro gwarancji wygeneruje 12 euro na inwestycje.

O wsparcie mogą ubiegać się inwestycje z 4 obszarów:
– zrównoważona infrastruktura
– badania naukowe, innowacje i cyfryzacja
– małe i średnie przedsiębiorstwa
– inwestycje społeczne i umiejętności

Z funduszu można będzie też wspierać termomodernizację budynków czy budowę przystępnych cenowo mieszkań socjalnych.

Z Funduszu natomiast nie będzie można finansować niektórych inwestycji takich jak  składowisk odpadów, górnictwa i przetwarzania stałych paliw kopalnych  czy spalarni odpadów.

– Beneficjentami funduszu InvestEU mogą być podmioty zarówno publiczne, jaki prywatne, dla których tradycyjne formy finansowania często są zbyt kosztowne. Gwarancja z budżetu UE, w wysokości 26,2 mld euro, ma na celu odblokowanie tego finansowania. Grupa EBI aktywnie pomaga w implementacji programu w każdym z Krajów Członkowskich, w tym w Polsce – zaznacza prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

75 proc. kwoty gwarancji w ramach Funduszu będzie dystrybuowane przez Grupę Europejskiego Banku Inwestycyjnego . Bank oceni  inwestycje samorządów  czy spółek skarbu państwa, które się do niego zgłoszą i zdecyduje o ewentualnym wsparciu.

Pozostałe 25 proc. kwoty gwarancji będzie dzielone przez partnerów z poszczególnych państw takich jak BGK w Polsce.

Przewidywany termin uruchomienia tych pieniędzy to druga połowa 2021 roku.

Źródło: ec.europa.eu

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...