TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

KPRM wyjaśnia opóźnienia SI2PEM

KPRM odpowiedziała na interpelację złożoną pod koniec marca 2021 r. Dotyczyła ona opóźnień w starcie systemu SI2PEM. System  w umowie na dofinansowanie miał datę finalną ustaloną na sierpień 2020 r.

Pierwotnie data startu „Systemu Informacyjnego o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne” planowana była na 2020 r. Z biegiem czasu pojawiały się kolejne opóźnienia. W tym roku złożony w tej sprawie interpelację. I chociaż jest on  z roku 2021, to w odpowiedzi KPRM powołuje się na okoliczności z 2020 r., które mają wpływ na ciągłe opóźnienie.

Przede wszystkim chodzi o unieważnienie oraz ponowne ogłoszenie przetargu na dostawę i instalację infrastruktury sprzętowej.

Bez specjalnego sprzętu testy i symulacje PEM można było przeprowadzać na niewielkiej próbie danych. Dopiero po zakupie i uruchomieniu infrastruktury możliwe było wytworzenie odpowiedniej wersji modułu obliczeniowego. A to pozwala na pełne przetestowanie narzędzi obliczeniowych.

Drugim powodem opóźnień ma być pandemia Covid-19. Ograniczała lub uniemożliwiała ona realizację prac nad systemem w zakładanym pierwotnie harmonogramie.

Z tych powodów realizacja projektu SI2PEM została wydłużona do dnia 30 lipca 2021 r.

Dlatego też KPRM nie jest w stanie określić kosztów projektu, gdyż jest on dopiero w trakcie realizacji. Całkowity zakładany koszt to 11 240 754,00 zł.

Odpowiedź na interpelację na stronie:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=C2QJ9N&view=6

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...