Microsoft kończy wsparcie dla systemu Windows XP

Czas leci nieubłaganie i już w niebawem wsparcie dla Windows XP zostanie zakończone. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z konsekwencji, jakie za tym idą.

Kilka dni temu wspominaliśmy wam o nowej luce typu 0-day w systemie Windows XP, której istnienie potwierdził sam Microsoft. Zagrożenie jest poważne i gigant z Redmond do czasu udostępnienia stosownego patcha zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otwierania plików PDF pochodzacych z nieznanych źródeł.
Tymczasem Graham Cluley – weteran rynku antywirusów, który od wczesnych lat 90-tych pracował w wielu firmach zajmujących się bezpieczeństwem komputerowym, również poinformował o tym zagrożeniu na własnym blogu. We wpisie Cluleya czytamy: “przyspieszcie własne plany związane z przesiadką z Windows XP na nowocześniejszy system operacyjny – lepiej to zrobić jak najszybciej. Po kwietniu 2014 roku Microsoft przestanie udostępniać patche dla tej platformy związane z bezpieczeństwem i potencjalnie siedzicie na bombie zegarowej.”
Nic dodać, nic ująć. Wsparcie dla Windows XP zakończy się 8 kwietnia 2014 roku (tego samego dnia zostaną uśmiercone również inne produkty, w tym Windows Server 2003 oraz pakiet biurowy Office 2003). Data ta oznacza zaprzestanie wydawania jakichkolwiek patchy dla tego systemu operacyjnego. Również tych związanych z zabezpieczeniami. To oznacza, że nawet jeśli w Windows XP po kwietniu zostaną zidentyfikowane jakiekolwiek nowe luki, to Microsoft będzie na nie obojętny, a twórcy złośliwego kodu będą mieli pole do popisu, z czego z pewnością skorzystają.
Sam Microsoft zaleca jak najszybszą przesiadkę z Windows XP na nowsze okienka. Ostatni raport z cyklu Security Intelligence Report dowodzi, że użytkowanie leciwych okienek już dziś jest bardzo niebezpieczne i ryzyko zarażenia złośliwym kodem jest sześć razy wyższe niż w przypadku Windows 8.
Problem jest poważny. Pod kontrolą Windows XP pracuje nadal około 20% (za statCounter) wszystkich urządzeń komputerowych na całym świecie. W Polsce jest jeszcze gorzej, bo stare okienka znajdują się na 28% komputerów (ranking.pl), a czas leci nieubłaganie. Windows XP zostanie oficjalnie uśmiercony za nieco ponad 4 miesiące.
Źródło: www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2013/12/specjalista-od-bezpieczenstwa-do-uzytkownikow-windows-xp-siedzicie-na-bombie-zegarowej.aspx