Microsoft DirectStorage. Szybsze ładowanie gier

461
fot. Pixabay

Microsoft przenosi DirectStorage API z Xbox na komputery PC, co znacznie przyspieszy ładowanie gier.

Microsoft pracuje nad wprowadzeniem niektórych nowych sztuczek programowych na PC. Nowy interfejs API DirectX o nazwie DirectStorage sprawi, że przenoszenie gier z konsoli będzie nieco łatwiejsze dla programistów i przyniesie te same korzyści w zakresie prędkości na niektórych kompatybilnych komputerach wyposażonych w dyski SSD NVMe. 

DirectStorage został zaprojektowany w celu wykorzystania pełnego potencjału dysków NVMe, umożliwiając grom wysyłanie dziesiątek tysięcy żądań IO. Może to osiągnąć dzięki paralelizacji i zmniejszeniu narzutu każdego żądania IO. W istniejących interfejsach API te żądania są przetwarzane pojedynczo, co nie jest już odpowiednie dla gier nowej generacji. Minie niestety trochę czasu, zanim twórcy gier będą mogli wykorzystać interfejs API DirectStorage na PC.

Technologia DirectStorage ma być wstępnie udostępniona deweloperom w przyszłym roku. Microsoft właśnie finalizuje API we współpracy ze swoimi partnerami. Warto również zauważyć, że nie wszystkie systemy wyposażone w NVMe SSD będą mogły skorzystać z nowego API, ponieważ będzie ono musiało być obsługiwane przez GPU. Pierwszym potwierdzonym sprzętem, który jest w stanie to zrobić, są procesory graficzne Nvidii z serii 3000, ponieważ firma pracuje nad funkcją o nazwie RTX IO, która będzie współpracować z DirectStorage.

Źródło: dobreprogramy.pl