Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie akceptuje Bitcoina jako oficjalnej waluty Salwadoru

Salwador stał się pierwszym krajem, który uznaje Bitcoina jako legalną walutę. Jednak tego entuzjazmu wobec kryptowaluty nie podziela Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wzywa on Salwador do rezygnacji z tego pomysłu.

Salwador Bitcoina jako prawnego środka płatniczego obok dolara amerykańskiego na swoim terytorium ustanowił w 2021 r.  Jednak ta sytuacja może nie potrwać długo, a wszystko za sprawą Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Uznaje on taki status prawny krytpowaluty za ryzyko finansowe i konsumenckie.

Problem pojawił się w momencie zwrócenia się Salwadoru do IMF o pożyczkę wysokości 1,3 miliarda dolarów. Fundusz ma jednak obawy związane ze statusem kryptowaluty. Jego pracownicy odwiedzili Salwador w celu oceny ekonomicznej. I wyniki nie są satysfakcjonujące dla wnioskodawcy.

IMF ocenia, że wprowadzenie Bitcoina jako oficjalnej waluty stanowi duże ryzyko dla stabilności i integralności finansowej kraju oraz dla ochrony konsumentów. Dlatego wzywa Salwador do zmiany statusu prawnego Bitcoina.

Nie wiadomo jak w tej sytuacji postąpią władze Salwadoru. Zainwestowano sporo w Bitcoina. Podczas spadków kupiono 1800 monet, które obecnie warte są 68 mln dolarów. Kraj ma też projekt wydobywania monet w zasilanym przez wulkan mieście Bitcoin City. Nie będzie w nim żadnych podatków VAT.

Jednak nie tylko Bank Światowy jest przeciwny Bitcoinowi jako oficjalnej walucie, także sami obywatele nie są z tego pomysłu zadowoleni.

Źródło: ithardware.pl

Czytaj także: