TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

LTE wkrótce wyprze 3G

Według najnowszego raportu Ericsson Mobility Report, w ciągu najbliższych 5 lat nastąpi gwałtowny wzrost popularności technologii LTE. Równoznaczne jest to z utratą zainteresowania użytkowników technologią 3G. Do 2020 roku liczba subskrypcji LTE zwiększy się o 3,1 mld sztuk.

Najszybszy rozwój LTE można zaobserwować w rejonie Azji Południowo-Wschodniej. To właśnie tam w ciągu 5 lat przybędzie 1,8 miliarda kart SIM działających w tej technologii. Stanowi to ponad 60% ogólnej liczby nowych subskrypcji LTE, szacowanych w skali globalnej przez Ericsson na 3,1 miliarda do 2020 roku. W ciągu najbliższych 5 lat liczba kart SIM działających wyłącznie w oparciu GSM/EDGE spadnie aż o 2,9 mld.
Najwolniej proces przechodzenia na technologię LTE przebiega w regionie Europy Środkowej, ponieważ właśnie tu znaczna część użytkowników korzysta z przestarzałej technologii 3G. Warto jednak podkreślić, że zarówno w Europie Środkowej, jak i na Bliskim Wschodzie, technologia LTE znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju, w odróżnieniu od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej – tam LTE z powodzeniem działa od kilku lat.
Tak intensywnemu rozwojowi sieci LTE oraz spadkowi popularności 3G towarzyszy również rosnąca pozycja HSPA, które do 2020 roku stanie się najpopularniejszą technologią przesyłania danych w rejonach rozwijających się, m.in. w Afryce, Europie Środkowej i Ameryce Południowej, zdobywając w tym czasie ok. 2,3 miliarda nowych kart SIM działających w tej technologii.
Możemy spodziewać się zatem, że mobilny tranfer danych będzie rósł do 2020 roku średniorocznie  o 40%. Bez wątpienia wpływa na to także popularyzacja smartfonów, na które w 2020 roku będzie przypadać 70% ruchu danych w sieciach mobilnych.
 
Źródło: TELKO.in
Zdjęcie: ltnglobal.com

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...