TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

LIM – tu mieści się warszawski EPIX

Budynek LIM położony jest w samym sercu Warszawy, przy Alejach Jerozolimskich. To neutralna przestrzeń kolokacyjna działająca na rynku od ponad 20 lat. Korzystają z niej największe firmy telekomunikacyjne w Polsce, w tym także węzeł wymiany ruchu internetowego EPIX WAW.

– Ideą LIM Data Centers było, od samego początku, czyli od 1995 roku, jest świadczenie podstawowych usług kolokacyjnych – mówi Robert Ogiejm-Oheim, doradca telekomunikacyjny zarządu spółki LIM.- W praktyce chodzi o dzierżawę miejsca pod szafę kolokacyjną lub samej szafy. Nie świadczymy przy tym żadnych dodatkowych usług wyższej warstwy i tworzymy w pełni neutralny grunt dla wszystkich operatorów.

LIM DC świadczy usługi kolokacji, interkonektu oraz zdalnych rąk i oczu. Podstawowymi atutami budynku są zaś lokalizacja oraz liczba podłączeń.

– Działamy i tworzymy infrastrukturę kablową od niemal 30 lat, dzięki czemu do naszego budynku podłączonych jest łącznie około 20 tys. włókien światłowodowych – podkreśla Robert Ogiejm-Oheim. – Zapewniamy dzięki temu dostęp do blisko 100 operatorów telekomunikacyjnych, zarówno lokalnych, jaki i ogólnopolskich i międzynarodowych.

Daje to operatorom łatwość wymiany ruchu oraz dostępu do sieci transmisyjnych w obrębie jednego budynku, co skraca do minimum czas realizacji punktów styku oraz obniża koszty ich budowy.

MiŚOT-y na kilku poziomach

Specyfika działalności małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych sprawiła, że także w tej przestrzeni wyraźnie zaznaczyli swą obecność. Historycznie wielu z nich rozpoczynało swoją działalność tworząc sieci radiowe, które  w naturalny sposób kumulowały ruch na najwyższym piętrze zakończonego masztem budynku.

– EPIX.Warszawa znajduje się w LIM od 2008 roku, a pierwsze przełączniki rzeczywiście znalazły się na 42. piętrze – wspomina Łukasz Biernacki, koordynator węzła. – Z czasem nasza infrastruktura objęła wszystkie znaczące lokalizacje. Aktualnie core sieci znajduje się w serwerowniach na trzecim piętrze oraz na poziomie -1. Nowe połączenia preferujemy odbierać na -1. Operatorom zamawiającym transmisje do EPIX u dostawcy sugeruję wskazywać “LIM DC, poziom -1, pomieszczenie LIM DC2” – radzi. 

Na koniec warto też przypomnieć, że w tym miejscu domyka się ring transmisyjny Warszawa – Katowice – Poznań. Został on stworzony ze względu na zapotrzebowania na skracanie tras i zmniejszenie opóźnień dla operatorów, a także ze względów bezpieczeństwa. W razie jakiejkolwiek awarii ruch między EPIX-ami po prostu może zostać skierowany w drugą stronę.

–  Wraz z uruchomieniem LIM -1, dokonujemy przebudowy łączy od dostawców globalnych oraz połączenia z Katowicami aby przesył danych po łączach odbywał się bez opóźnień, był skalowalny i z czasem mógł się zwiększać proporcjonalnie do zapotrzebowania – zapewnia Krzysztof Czuszek, prezes MiŚOT SA.

Czytaj także:

EPIX – silnik Grupy MiŚOT – ISPortal

EPIX wśród największych – ISPortal

EPIX w ringu z Hawe Telekom – ISPortal

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...