TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Przenoszenie numerów w 2023 roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raporty dotyczące przenoszenia numerów w IV kwartale 2023 i w całym 2023 roku. W całym roku przeniesiono ponad 1,4 mln numerów w sieciach mobilnych. W sieciach stacjonarnych ruch był mniejszy, a było to 331,5 tys. numerów.

Najnowsze raporty Prezesa UKE pokazują przeniesienia numerów zarówno w IV kwartale 2023 toku, jak i w całym roku minionym. Raporty przedstawiają statystyki przenoszenia numerów z wykorzystaniem zarządzanego przez Prezesa UKE systemu Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD).

Przenoszenie numerów w IV kwartale 2023 roku

Sieci mobilne

W IV kwartale 2023 roku przeniesionych zostało łącznie 378 339 numerów w sieciach mobilnych.

Najwięcej numerów przeniesiona w grudniu. Było to 134 504 numery. Najmniej w listopadzie – 119 352 numery.

Czterech największych operatorów odnotowało spory ruch w kwestii przenoszenia numerów, co dwóch z nich zamknęło z bilansem na minusie. Orange Polska stracił ponad 13 tysięcy użytkowników kart SIM. Jeszcze gorszy wynik odnotował Polkomtel – operator Plusa. W jego wypadku strata wyniosła 54,5 tysięcy numerów.

Dwóch pozostałych operatorów odnotowało przyrost użytkowników kart SIM. Dla T-Mobile IV kwartał zakończył się z zyskiem 9,3 tysiąca numerów. Najlepsza zamknięcia kwartału odnotowała firma P4 – operator sieci Play (dane bez UPC). Ta zyskała aż 31,8 tysięcy użytkowników kart SIM.

Sieci stacjonarne

W IV kwartale 2023 roku przeniesionych zostało łącznie 82 605 numerów w sieciach stacjonarnych. To wzrost o 31 tysięcy w stosunku do kwartału poprzedniego.

W tym wypadku – w przeciwieństwie do sieci mobilnych – największy ruch miał miejsce w listopadzie. Przeniesiono wtedy 36 683 numery.

Przenoszenie numerów w całym 2023 roku

Sieci mobilne

W całym 2023 roku przeniesiona ponad 1,4 mln numerów w sieciach mobilnych. Dokładnie było to 1 464 262 numery. To wzrost przeniesień w stosunku do 2022 r. o 106 tysięcy.

Grudzień, który był miesiącem z największym ruchem w tym zakresie w IV kwartale 2023 r., okazał się też miesiącem z największą liczbą przeniesień numerów w całym roku 2023.

T-Mobile i P4 odnotowały przyrost użytkowników. W przypadku T-Mobile przybyło w całym 2023 r. 32,7 tysięcy nowych numerów. Największym zwycięzcą roku jest P4 (ponownie wyliczenie bez UPC Polska), który zyskał 124 tysiące użytkowników kart SIM.

Sieci stacjonarne

W sieciach stacjonarnych w 2023 roku w sumie przeniesiono 331 523  numerów. To więcej o 41 tysięcy niż w roku poprzednim.

IV kwartał to spory ruch w kwestii przenoszenia numerów, bo zarówno listopad, jak i grudzień znalazły się w czołówce miesięcy z największą liczbą przeniesień. Jednak tutaj najwięcej numerów zostało przeniesionych w pierwszyk kwartale. W samym lutym i marcu przeniesiono prawie 130 tysięcy numerów.

Więcej informacji i szczegółowe dane dotyczące przenoszenia numerów w IV kwartale 2023 r. oraz w całym roku 2023 znajdują się w raportach UKE poniżej:


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...