Lepsza nota Coface dla Polski

Coface jest oceną ryzyka w gospodarce. To podobne narzędzie do tych, które stosują agencja ratingowe, ale nie jest ratingiem. Ocenia bowiem nie cały kraj i jego dług publiczny, a sektor przedsiębiorstw. Polska właśnie awansowała w tej ocenie. Oznacza to obniżenie ryzyka sektora przedsiębiorstw w naszym kraju.

W ocenie ryzyka Coface brane są pod uwagę różne czynniki. Są to m.in. sytuacja gospodarcza, finansowa czy polityczna kraju, klimat biznesowy, płynność, a także ocena poszczególnych branż.

Na ten postawie przyznawane są oceny od 1 oznaczającej ryzyka najniższe, do E, która oznacza ryzyko ekstremalne. Polska właśnie zmieniła ocenę z A4 do A3. Wynika z niej, że w Polsce obniżyło się ryzyko inwestycyjne. Taką samą ocenę otrzymały Czechy czy Słowacja.

– W skali światowej większość podwyższonych ocen wiąże się z powrotem do poziomów przedkryzysowych. Dotyczy to również Polski. Ostatnie obniżenie oceny zostało dokonane w 2020 r., kiedy można było zaobserwować wpływ pogorszenia sytuacji makroekonomicznej na sytuację przedsiębiorstw w Polsce – w czasie lockdownów nastąpiło istotne obniżenie popytu. Podobnie jest w aspekcie makroekonomicznym – nasza gospodarka już wróciła do poziomów przedkryzysowych – powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista COFACE.

Sielewicz dodał także, że to na razie najwyższa ocena, na jaką Polska może liczyć. Na tym poziomie zatrzymuje się tarcie między kwestiami politycznymi i napięciem między Polską i UE, a kwestiami realnej gospodarki.

Źródło: ceo.com.pl