Laguna w polskiej sieci LoRaWAN

laguna skrzyszów
Fot. mlynnet.pl

Spółka Laguna ze Skrzyszowa w powiecie wodzisławskim dołączyła do lokalnych operatorów telekomunikacyjnych zaangażowanych we wdrożenie technologii LoRaWAN.

Trwa budowa polskiej sieci LoRaWAN w ramach przedsięwzięcia Polski Internet Rzeczy realizowanego przez Projekt MdI (MiŚOT dla Internetu Rzeczy). Jeszcze w 2021 roku nadajniki tego systemu komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy, zostały rozesłane do operatorów we wszystkich województwach.

Laguna dostarcza swym klientom usługi dostępu do internetu światłowodowego, telewizji HD i 4K oraz telefonii GSM i cyfrowej.

Inicjatorzy projektu Polski Internet Rzeczy podkreślają, że otwiera on nowe możliwości dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych .

– Przewidujemy, że realne zapotrzebowanie na usługi oparte na tej technologii zacznie się od 2023 roku – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe i MiŚOT SA. – Będziemy wtedy znacznie wyprzedzać konkurencję.

Według aktualnych założeń w 2022 roku urządzenia otrzymają wszystkie zweryfikowane technicznie podmioty, których przedstawiciele zgłosili akces do projektu Polska LoRaWAN w każdym powiecie

Według szacunków ekspertów mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają docelowo szansę na co najmniej 20 proc. rynku LoRaWAN w Polsce. Jako jedno z pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii wskazać zaś można monitorowanie pojazdów i towarów na zlecenie korporacji transportowych.

Czytaj także: