Trwa budowa polskiej sieci LoRaWAN. Nadajniki z Grupy MiŚOT zostały wysłane do operatorów we wszystkich województwach. W 2022 roku urządzenia otrzymają wszystkie zweryfikowane technicznie podmioty, których przedstawiciele kilka tygodni temu wypełnili ankietę z lokalizacjami i zgłosiły akces do projektu Polska LoRaWAN w każdym powiecie.
Projekt ten Grupa MiŚOT rozpoczęła w 2021 roku.
– Celem jest budowa ogólnopolskiej sieci LoRaWAN we współpracy z małymi i średnimi operatorami telekomunikacyjnymi – informuje Adam Kossowski, prezes MiŚOT SA.
Inkubację przedsięwzięcia wspiera finansowo Stowarzyszenie e-Południe.
– Na polskim rynku telekomunikacyjnym funkcjonuje obecnie ponad 3500 lokalnych dostawców internetu, telefonii i telewizji. Właśnie w oparciu o ich lokalizacje rozwija się nasz wspólny projekt – mówi Krzysztof Czuszek, wiceprezes MiŚOT SA.
Kilka tygodni temu Grupa MiŚOT zwróciła się do operatorów z propozycją montażu nadajników w będących w ich dyspozycji lokalizacjach.
– Odzew jest duży. Otrzymaliśmy kilkaset potencjalnych lokalizacji, nanieśliśmy je na mapę. Po załatwieniu formalności przyszedł czas na wysyłkę zestawów testowych. Nasze nadajniki najpierw pojawiły się u operatorów z najlepszymi lokalizacjami w każdym województwie, w 2022 roku przyjdzie czas na powiaty. Potem będziemy obecni z naszą LoRaWAN w każdej gminie – informuje Sebastian Kachel, wiceprezes MiŚOT SA.
Pierwszymi firmami, które zamontowały kompletne zestawy były Klikom.net ze Starachowic (województwo świętokrzyskie) oraz IT Service z Grębowa (województwo podkarpackie).
– Pozostałych operatorów prosimy o cierpliwość. Będziemy sukcesywnie kontaktować się z wszystkimi, którzy wypełnili ankiety – zapewnia Artur Tomaszczyk z Grupy MiŚOT.
– Oczywiście najważniejsze są zasięgi i warunki formalno-prawne, jakie należy spełnić przed montażem. Cały czas szukamy najlepszych rozwiązań technicznych i prawnych, aby w przyszłości świadczyć usługi na najwyższym poziomie – dodaje Robert Bączek, dyrektor IT w Grupie MiŚOT.
Operatorzy, którzy nie wypełnili ankiet ze swoimi danymi i deklaracją przystąpienia do projektu “Polska LoRaWAN w każdym powiecie”, nadal mogą to zrobić tutaj: https://www.epix.net.pl/lorawan/.
Przyszły rok będzie przede wszystkim czasem testów, prowadzonych z operatorami, ale również z partnerami reprezentującymi biznes i administrację. Zarząd MiŚOT SA planuje rozpoczęcie świadczenie usług komercyjnych od 2023 roku.
Podczas odbywającego się w listopadzie w Bukowinie Tatrzańskiej Lokalnego Zjazdy MiŚOT prelekcje i panel poświęcone polskiej LoRaWAN cieszyły się dużą popularnością u operatorów oraz potencjalnych użytkowników.
– Pracujemy nad LoRaWAN od kilku lat. Realne zapotrzebowanie na takie usługi zacznie się od 2023 roku. Mam nadzieję, będziemy wtedy już znacznie wyprzedzać konkurencję – powiedział na Lokalnym Zjeździe MiŚOT w Bukowinie Tatrzańskiej Sebastian Kachel.
Krzysztof Czuszek ocenia, że mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają szansę na co najmniej 20 proc. rynku LoRaWAN w Polsce. Jako jedno z pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii wskazał monitorowanie pojazdów i towarów na zlecenie korporacji transportowych.