Kryptowaluty groźne dla klimatu. Wikipedia przestaje je akceptować

75
kryptowaluty

Z przyjmowania opłat z kryptowalutach wysofała się Wikimedia zajmująca się Wikimedią. Nie będzie można jej wspierać przez Bitcoina i Ethereum. Jest to związane z zagrożeniem klimatycznym jakie powodują kryptowaluty.

Chociaż jedynie 347 osób wpłaciło dotację na Wikimedię za pomocą kryptowalut, to jednak wywołało dyskusję, czy takie płatności powinny być przyjmowane.

Pojawił się argument związany z anonimizacją wpłat. Wynika to z regulacji  Internal Revenue Service zobowiązującej fundację do obracania tylko dolarami. W związku z tym krytpowaluty wymieniane były natychmiast na dolary za pomocą pośrednika.

Jednak najważniejszym argumentem był wpływ kopania walut na środowisko. Do tego potrzebna jest nie tylko duża moc obliczeniowa, ale również energia. Ta nie pochodzi przecież w całości ze źródeł odnawialnych lub jądrowych.

Problem dotyczy nie tylko modelu wydobywczego proof-of-work, ale mniej potrzebującego energii proof-of-stake. Dlatego postanowiono, że wsparcia Wikipedii nie będzie można już przekazywać w kryptowalutach.

Źródło: dobreprogramy.pl