Realizacja projektów z Krajowego Planu Odbudowy to szereg kwestii prawnych, które beneficjenci programu powinni poznać. Jednym z zagadnień jest kwestia gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. Czy jest ona konieczna przy realizacji projektu? Czy bez niej podmiot odpowiedzialny za projekt otrzyma zaliczkę?
Przy realizacji projektu ze wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności beneficjent otrzymuje dofinansowanie w formie:
– zaliczki,
– refundacji niebędącej płatnością końcową,
– refundacji będącej płatnością końcową.
W każdym przypadku beneficjent zobowiązuje się do ustanowienia zabezpieczenia przedsięwzięcia poprzez złożenie weksla in blanco wraz z wypełnioną deklaracją wystawcy weksla in blanco.
Czy gwarancja jest konieczna?
Istnieje jednak kolejne zabezpieczenie w przypadku wypłacania dofinansowania w formie zaliczki. Wtedy wymagana jest gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa. Ustanawiana jest przed wypłatą pierwszej transzy zaliczki. Wysokość gwarancji to najwyższa transza zaliczki określonej w harmonogramie płatności.
Bez złożenia gwarancji zaliczkę mogą otrzymać podmioty, które we wniosku oświadczyły, że posiadają wymagane doświadczenie w zakresie realizacji projektów lub inwestycji dotyczących budowy sieci telekomunikacyjnych.
– Niemniej jednak, także w przypadku tych podmiotów, które powołały się na swoje doświadczenie, umowa przewiduje obowiązek ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, w wysokości odpowiadającej co najmniej najwyższej transzy zaliczki, jeśli kwota zaliczki, określona w harmonogramie płatności, przekracza kwotę 10 000 000 zł – informuje Kamila Mizera- Płaczek, radczyni prawna itBlegal.
CPPC wycofuje się z gwarancji
Centrum Projektów Polska Cyfrowa w mailach wysłanych do beneficjentów KPO poinformowało, że wycofuje się z obowiązku ustanowienia gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej w stosunku do podmiotów, które we wniosku złożyły oświadczenie o posiadaniu odpowiedniego zabezpieczenia. Dotyczy to wniosków o zaliczki nawet w kwocie powyżej10 000 000 zł.
Zmiana skutkuje koniecznością zawarcia aneksu do umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem. Uzasadnieniem jest otrzymanie od „Instytucji odpowiedzialnej za inwestycję potwierdzenia, że odbiorcy wsparcia w ramach inwestycji C 1.1.1 KPO są podmiotami świadczącymi usługi publiczne lub usługi w ogólnym interesie gospodarczym (o których mowa w art. 93 i art. 106 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej)”.
– O ile zmianę można oceniać pozytywnie, o tyle zastanowić by się można, czy wymóg w istocie zasadny był od początku, na jakiej podstawie znalazł się w umowie, jak również, czy gdyby tego wymogu nie było, to więcej podmiotów zdecydowałoby się wziąć udział w naborze – mówi Kamila Mizera- Płaczek.
Jak to w końcu z gwarancja jest?
Sytuacja może wywołać nieporozumienie. Obecnie podmioty nie do końca wiedza, czy gwarancja jest potrzebna czy nie.
– W tym miejscu podkreślam, że wymóg ustanowienia zabezpieczenia w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej na wartość najwyższej transzy zaliczki, dotyczący podmiotów, które nie wykazały we wniosku doświadczenia w realizacji inwestycji dotyczących budowy, rozbudowy lub przebudowy sieci telekomunikacyjnych na terenie kraju, w roli inwestora, zdobytego w terminie od 1 stycznia 2015 r., niezmiennie obowiązuje – stwierdza radczyni prawna itBlegal.
Podsumowując:
Jeśli dany podmiot nie ma doświadczenia, a chce otrzymywać zaliczki, to musi ustanowić gwarancję.
Źródło: okablowani.pl