TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Korea Płd. wykorzysta sztuczną inteligencję do śledzenia obywateli

Pilotażowy program wykorzystywania sztucznej inteligencji, rozpoznawania twarzy i tysięcy kamer przemysłowych zapowiedziała Korea Południowa. Zgodnie z deklaracjami program ma służyć do śledzenia osób zarażonych koronawirusem.

Program ma być pilotażowo wprowadzony w Bucheon, jednym z najgęściej zaludnionych miast na obrzeżach Seulu. Jest finansowany przez państwo i ma zacząć działać w styczniu.

System ma za zadanie odciążyć zespoły śledcze. Jest to istotne w mieście o populacji ponad 800 tys osób

“Analiza pojedynczego nagrania z telewizji przemysłowej zajmuje czasem wiele godzin. Wykorzystanie technologii rozpoznawania wizualnego umożliwi tę analizę w jednej chwili” – napisał na Twitterze Jang Deog-cheon, burmistrz Bucheon.

Starając się o dotacje na projekt argumentował to przyspieszeniem śledzenia osób zakażonych. Do Ministerstwa Nauki i ICT złożono w tym celu 110-stronicowy biznesplan.

W systemie wykorzystywane są algorytmy IA i technologia rozpoznawania twarzy. Będą one analizować obraz z ponad 10 820 kamer CCTV. Dzięki temu można jednocześnie w ciągu kilku minut śledzić nawet 10 osób.

Pozwoli to na śledzenie ruchów obserwowanych osób i sprawdzanie z kim się spotykały. Przy założeniu śledzenia osób zakażonych koronawirusem istotna jest też możliwość weryfikowania, czy miały maskę.

Obywatele mają obawy w kwestii naruszania ich prywatności. Nic w tym dziwnego. Tym bardziej po niedawnych doniesieniach o programie inwigilacji obywateli Chin we współpracy z Huawei.

Ministerstwo Nauki i ICT  informuje, że obecnie nie ma planów rozszerzenia projektu na cały kraj. Jednak nie wiadomo jak potoczą się losy programu, gdy sprawdzi się w samym Bucheon.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...