Kontrolowanie jakości internetu za 16 milionów

128

Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzyma z dofinansowania w wysokości prawie 16 milionów złotych. Pieniądze mają być przeznaczone na nowy System Monitorowania Jakości Internetu. Pochodzą ze środków unijnych.

Centrum Projektów Polska Cyfrowa zatwierdziło przedsięwzięcie i jego koszty. Finansowanie odbywa się w ramach programu “Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Projekt UKE to „Dostęp do bieżącej informacji o jakości usług IAS w oparciu o System Monitorowania Jakości Internetu (SMJI)”. Zrealizowany zostanie do czerwca 2023 r.

Realizacja projektu oparta będzie na e-usłudze z dostępem do bieżącej informacji o jakości usług dostępu do internetu. Będzie ona automatycznie mierzyć jakość oferowanych usług i porównywać z ofertą operatora.

Zgodnie z deklaracjami UKE ma to wspierać urząd przy prowadzeniu procedur reklamacyjnych. Pozwoli to kilkanaście tysięcy zgłoszeń o charakterze informacyjnym w skali dwunastu miesięcy sprawdzać w ramach e-usługi realizowanej w trybie transakcyjnym.

System Monitorowania Jakości Internetu ma też działać w oparciu o big data i pozwalać na odczytywanie wyników klientom prywatnym i biznesowym. Ma być też lepszy niż obecny certyfikowany PRO Speed Test.

Źródło: antyweb.pl