TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Konieczna aktualizacja produktów Fortinet  

Krzysztof Gawkowski, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa  wydał rekomendację dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa dotyczącą bezzwłocznej aktualizacji produktów Fortinet.

Fortinet, to amerykańska korporacja zajmująca się rozwojem i sprzedażą oprogramowania, urządzeń oraz usług z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego. W jej ofercie są zapory, programy antywirusowe, systemy ochrony przed włamaniami i zabezpieczenia punktów końcowych.

Na podstawie art. 33 ust. 4a ustawy dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa Krzysztof Gawkowski, Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa  wydał rekomendacje o konieczności aktualizacji oprogramowania firmy. Decyzja była konsultowana z zespołami CSIRT poziomu krajowego i opiniowana w Kolegium do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

Czego dotyczy rekomendacja?

Bezzwłoczna aktualizacja ma nastąpić do najnowszych dostępnych wersji dla danej linii FortiOS/FortiProxy oraz FortiClientEMS. Są to:
– FortiOS/FortiProxy – 7.4.3,
– FortiOS/FortiProxy – 7.2.8,
– FortiOS/FortiProxy – 7.0.14,
– FortiOS/FortiProxy – 6.4.15,
– FortiClientEMS – 7.2.3,
– FortiClientEMS – 7.0.11.

W systemach informacyjnych  dla wersji oprogramowania Fortinet bez wsparcia(status End of Life), rekomendowane jest wyłączenie ich z eksploatacji. Powinien nastąpić proces migracji do nowszych wersji lub zmiana rozwiązania.

Szerokie konsultacje rekomendacji

Przed wydaniem rekomendacji Gawkowski przeprowadził konsultacje z CSIRT MON, CSIRT NASK oraz CSIRT GOV. Na ich podstawie potwierdzono możliwość wystąpienia incydentu krytycznego przy braku aktualizacji produktów Fortinet.

Podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, które nie zgadzają się z wydaną opinią i rekomendacją, mogą wnieść zastrzeżenia na zasadach określonych w ustawie o KSC.

Treść rekomendacji:

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...