II Konferencja Operatorów Hurtowych zgromadziła przedstawicieli operatorów otwartych sieci światłowodowych, branżowych decydentów, a także reprezentantów izb telekomunikacyjnych, regulatora i organów administracji państwowej. Gośćmi specjalnymi byli Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji oraz Benoît Felten, dyrektor firmy Plum Consulting, współpracujący z FTTH Council Europe.
W dyskusjach podkreślano znaczenie nowoczesnej infrastruktury światłowodowej dla rozwoju Polski. Zdaniem ekspertów dialogu wymagają nowe perspektywy rozwoju rynku oraz podejście regulacyjne do tych zmian. Przedmiotem debaty była przede wszystkim kwestia wyzwań rynku telekomunikacyjnego oraz potrzeba wspólnych działań operatorów hurtowych i detalicznych, mających na celu wzrost liczby użytkowników światłowodowego internetu w Polsce.
Ważnym tematem była efektywność kosztowa świadczenia usług hurtowych oraz aspekt wpływu technologii światłowodowej na cele zrównoważonego rozwoju.
Zdaniem Jacka Wiśniewskiego, prezesa zarządu NEXERY i Fundacji Open Allies, model hurtowy zapewnia zwinność w zarządzaniu, ponieważ kwestie wymiany międzyoperatorskiej są w dużym stopniu zautomatyzowane. Oznacza to, że usługodawcy mogą skupić się na sprzedaży i świadczeniu usług, podczas gdy operatorzy hurtowi zajmują się ich dostarczeniem oraz utrzymaniem i zarządzaniem infrastrukturą. To umożliwia optymalizację kosztów oraz efektywne wykorzystanie sieci. Podkreślał, że takie podejście stanowi także ważny element zrównoważonego rozwoju i wspomaga ochronę środowiska.
W podobnym tonie wypowiadała się Marta Wojciechowska, prezeska Fiberhost S.A. oraz wiceprezeska zarządu Fundacji Open Allies:
– Jedna infrastruktura dostępna dla wszystkich usługodawców to przyszłość rynku telekomunikacyjnego. Efektywność takiego przedsięwzięcia wynika m.in. z faktu, że wszyscy usługodawcy korzystają z tej samej sieci, co ogranicza potrzebę multiplikacji infrastruktury i pozwala minimalizować ingerencję w środowisko naturalne. Uważam, że to najlepsza droga realizacji naszej misji, jaką jest włączenie cyfrowe jak największej liczby osób w naszym kraju, zapewniając krytyczną infrastrukturę milionom Polaków – podkreślała.
Szczególny akcent położono także na kwestię współpracy między operatorami hurtowymi a operatorami korzystającymi.
– W przyszłości większość usług oferowanych przez operatorów detalicznych będzie zależna od naszej sieci – mówił Leszek Chwalik, wiceprezes zarządu TAURON Obsługa Klienta. – Dynamika rynku wymusza konieczność precyzyjnego określenia statusu operatora hurtowego. Warto mieć przy tym na uwadze, że nasze inwestycje docierają do najbardziej oddalonych obszarów, gdzie sieć nie mogłaby powstać na zasadach czysto komercyjnych. Doprowadzenie szybkiego internetu do takich miejscowości przekłada się na zrównoważony rozwój cywilizacyjny Polski.
Jak wynika z powyższych wypowiedzi perspektywa operatorów hurtowych różni się od tej, jaką reprezentuje środowisko małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Warto też przypomnieć, że na terenach wiejskich i w małych miejscowościach to właśnie lokalni operatorzy odpowiedzialni są za dostarczanie usług internetowych do większości gospodarstw domowych. Urząd Komunikacji Elektronicznej informował, że w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw obejmują zasięgiem ponad 55 proc. gospodarstw domowych. Najwyższe odsetki pokrycia można zaobserwować na południu Polski, a zdecydowanym rekordzistą jest województwo śląskie, gdzie prawie 100 proc. gospodarstw domowych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców znajduje się w zasięgu internetu stacjonarnego MiŚOT-ów.
II Konferencja Operatorów Hurtowych odbyła się 13 kwietnia br. w Warszawie. To inicjatywa fundacji Open Allies oraz operatorów hurtowych: Fiberhost, NEXERA, Polski Światłowód Otwarty, Światłowód Inwestycje oraz TAURON Obsługa Klienta.