Komunikatory i wojna w Ukrainie

39

Ukraińcy w ramach działań wojennych wykorzystują nowoczesne technologie w coraz bardziej pomysłowy sposób. Teraz Google Hangouts  stało się częścią ich systemu typu ISR (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). Pozwala to lepiej rozpoznawać cele i skuteczniej je eliminować. Tego na wojnie nie sposób przecenić.

Dla skuteczności działań wojennych niezbędny jest szybki przepływ informacji między jednostkami rozpoznania a artylerią. Chociaż istnieją rozwiązania wojskowe służące tym celom, to Ukraińcy wykorzystują także rozwiązania komercyjne. Jednym z takich rozwiązań jest streamowanie np. obrazu z drona za pomocą Google Hangouts – komunikatora firmy Google.

Dzięki transmisji na żywo możliwe jest precyzyjne ustalenie celu także takiego w ruchu. Chociaż podejrzano wykorzystanie akurat Google Hangouts, to prawdopodobnie w podobny sposób zaadaptowano też inne komunikatory  takie jak Microsoft Teams, Slacka czy Zoom.

Pomimo skuteczności, nie jest to jednak najbezpieczniejsza forma komunikacji na wojnie. Komunikatory komercyjne nie posiadają takich zabezpieczeń jak rozwiązania wojskowe.

Źródło: dobreprogramy.pl