TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Komu zapłacą firmy technologiczne?

Niewiele ostatnich newsów rozpaliło dyskusję w branży telekomunikacyjnej tak, jak informacje, że dyrektorzy generalni Deutsche Telekom, Vodafone i 11 innych europejskich firm telekomunikacyjnych chcieliby, aby firmy technologiczne i kontentowe partycypowały w kosztach budowy sieci. Dyskusja pojawiła się też na ISP Forum.

Apel prezesów pojawił się w momencie, gdy branża telekomunikacyjna stanęła w obliczu ogromnych inwestycji w sieci 5G, światłowodowe i kablowe, aby poradzić sobie z usługami danych i chmurą dostarczanymi przez Netflix, Google, YouTube i Facebook.

Jeden z rozmówców na forum wyraził wątpliwości dotyczące wpływu powyższej partycypacji w odniesieniu do małych i średnich operatorów. Napisał: “jaka szkoda, że tysiące małych opów nie dostaną za to kasy”. Odpowiedział na to Krzysztof Czuszek: “ale już agregująca ich własna duża spółka akcyjna tak”, przypominając, że rusza spółka małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.

W rozmowie na forum pojawił się też wątek korporacyjnych IX-ów, cen rynkowych za transmisję, zarządzania ryzykiem, dywersyfikacji sprzętu i oprogramowania, a także zmian form własności na polskim rynku telekomunikacyjnym. Jednakże jak zauważył jeden z forumowiczów: “wszystko ładnie pięknie ale klientowi ciężko odpowiadać w ten sposób gdy mu się zrywa sesja Teams a dostęp do zasobów jest via Frankfurt lub Amsterdam, “a na LTE śmiga”.

Dyskusja (trwa nadal!) szybko podążyła w stronę analizy wad i zalet oferowanych przez dostawców korporacyjnych oraz MiŚOT-ów. Zapraszamy do wzięcia udziału i wyrażenia zdania na ISP Forum.

Inne posty warte uwagi:

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...