Komu zapłacą firmy technologiczne?

Niewiele ostatnich newsów rozpaliło dyskusję w branży telekomunikacyjnej tak, jak informacje, że dyrektorzy generalni Deutsche Telekom, Vodafone i 11 innych europejskich firm telekomunikacyjnych chcieliby, aby firmy technologiczne i kontentowe partycypowały w kosztach budowy sieci. Dyskusja pojawiła się też na ISP Forum.

Apel prezesów pojawił się w momencie, gdy branża telekomunikacyjna stanęła w obliczu ogromnych inwestycji w sieci 5G, światłowodowe i kablowe, aby poradzić sobie z usługami danych i chmurą dostarczanymi przez Netflix, Google, YouTube i Facebook.

Jeden z rozmówców na forum wyraził wątpliwości dotyczące wpływu powyższej partycypacji w odniesieniu do małych i średnich operatorów. Napisał: “jaka szkoda, że tysiące małych opów nie dostaną za to kasy”. Odpowiedział na to Krzysztof Czuszek: “ale już agregująca ich własna duża spółka akcyjna tak”, przypominając, że rusza spółka małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.

W rozmowie na forum pojawił się też wątek korporacyjnych IX-ów, cen rynkowych za transmisję, zarządzania ryzykiem, dywersyfikacji sprzętu i oprogramowania, a także zmian form własności na polskim rynku telekomunikacyjnym. Jednakże jak zauważył jeden z forumowiczów: “wszystko ładnie pięknie ale klientowi ciężko odpowiadać w ten sposób gdy mu się zrywa sesja Teams a dostęp do zasobów jest via Frankfurt lub Amsterdam, “a na LTE śmiga”.

Dyskusja (trwa nadal!) szybko podążyła w stronę analizy wad i zalet oferowanych przez dostawców korporacyjnych oraz MiŚOT-ów. Zapraszamy do wzięcia udziału i wyrażenia zdania na ISP Forum.

Inne posty warte uwagi:

Zobacz też: