TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kolejne informacje o KSeF

Krajowy System e-Faktur wciąż budzi emocje. Nie tylko dlatego, że postanowiono przełożyć jego wdrożenie, o co postulowali chociażby przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorców. Także z uwagi na fakt, że ostateczna decyzja w tym temacie została podjęta z uwagi na wykrycie licznych błędów w przygotowanym systemie. Okazuje się jednak, że chociaż termin wprowadzenia KSeF przełożono, to odbędzie się to bez większych zmian technicznych dla podatników.

Ministerstwo Finansów podjęło decyzję, że Krajowy System e-Faktur nie zostanie wprowadzony jako obowiązkowy w 2024 r.

Jednak okazuje się, że chociaż powodem przełożenia terminu wdrożenia były liczne błędy – w tym błędy dla przepustowości – to MIF nie będzie zmieniać parametrów technicznych systemu po stronie podatników. Pozwoli to oszczędzić wydatków, które już zostały poniesione na wdrożenie systemu.

Jak będzie wyglądało wdrażanie KSeF?

Minister Andrzej Domański przekonuje, że nie ma odwrotu od wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Na razie nie można podać daty, gdy to nastąpi. Powinna się ona pojawić na przełomie kwietnia i maja 2024 r. Wtedy zakończy się audyt techniczny systemu.

W maju ma też być uruchomiony proces legislacyjny dotyczący przesunięcia terminu wdrożenia obowiązku wystawiania e-Faktur. Przełożenie terminu wdrożenie KsEf wymaga zmiany ustawy o VAT oraz wydania kilku rozporządzeń.

Teraz z systemu można korzystać na zasadzie dobrowolności. Każdy podmiot może już testować, na ile jest przygotowany do sytuacji, w której będzie to obowiązkowe.

Firmy przygotowują się do KSeF

Przemysław Pruszyński obecny był na spotkaniu MF w sprawie KSeF. Zauważa on, że wiele firm już ponosi wydatki związane z wizją obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktury w przyszłości.

– Dlatego bardzo istotna jest deklaracja MF, że nie zamierza zmieniać struktury tego systemu. Oznacza to, że poczynione dotychczas nakłady nie pójdą na marne i można kontynuować złożony proces przygotowań do uruchomienia systemu – komentuje Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy i dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

W przypadkach największych firm inwestycje poniesione z tego tytułu to nawet miliony złotych. Ale wszystkie firmy niezależnie od wielkości będą musiały przygotować się na ponoszenie kosztów związanych z KSeF.

Prace nad wdrożeniem KSeF trwają

– Dobrze, że MF jest otwarte na dialog w tej sprawie. Bardzo pozytywnym sygnałem jest też zapowiedź szerokiej kampanii informacyjnej dla małych firm – ocenia Iwona Biernat-Baran reprezentująca Krajową Radę Doradców Podatkowych.

Ministerstwo zapowiada, że każdym urzędzie skarbowym będzie wyznaczona osoba odpowiedzialna za informowanie przedsiębiorców o KSeF. Prowadzone będą też szkolenia dla przedsiębiorców. Zwiększy się obsada specjalnej infolinii, prowadzonej przez Krajową Informację Skarbową.

Resort deklaruje kontynuowanie działań podejmowanych w minionym roku takich jak webinaria dla mikroprzedsiębiorców, które jesienią zorganizowały Izby Administracji Skarbowej.

Ministerstwo Finansów zamierza także konsultować KSeF z zainteresowanymi środowiskami. Do 9 lutego 2024 r. można się zapisywać do grup konsultacyjnych m. in. dla firm różnej wielkości, księgowych, firm informatycznych i samorządów. Wszelkie pytania można zgłaszać pod adresem e-mail: info.ksef@mf.gov.pl.

Źródło: Rzeczpospolita

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...