TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych

Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Ministerstwo Cyfryzacji podpisały porozumienie. Na jego mocy rusza pierwszy etap wsparcia dofinasowania dla projektu mającego na celu budowę nowoczesnych centrów przetwarzania. Zapewnią one ciągłość i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej.

Budowa Krajowego Centrum Przetwarzania Danych to jedna z największych inwestycji administracji rządowej w centra przetwarzania danych. Przeznaczony na ten cel budżet to prawie 830 mln. Projekt realizowany jest wraz z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową, Państwowym Instytutem Badawczym oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki.

Pierwszy etap powstania KCPD

Pierwszym etapem powstania KCPD jest przygotowanie jego projektu. Łączy się z tym wybór Biura Projektowego, Inżyniera Kontraktu oraz Generalnego Wykonawcy. Powstanie dokumentacja projektowa umożliwiająca wybudowanie trzech ustandaryzowanych i efektywnych energetycznie centrów przetwarzania danych. 

Finansowanie odbędzie się z KPO w ramach komponentu „Cyberbezpieczeństwo –CyberPL, infrastruktura przetwarzania danych oraz optymalizacja infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo”. 

Budowa ta jest inwestycja strategiczną. Wpłynie to na zapewnienie ciągłości działania systemów o krytycznym znaczeniu dla Polski. Są to np. rejestry państwowe i chmura rządowa. Stanowią one bazę do świadczenia e-usług niezbędnych dla stabilnego funkcjonowania społeczeństwa i administracji państwowej.

– Administracja publiczna musi zapewnić dostęp do swoich usług, gwarantując maksimum bezpieczeństwa oraz integralność danych. Musimy być pewni, że mamy ciągłość świadczenia usług publicznych, także w sytuacji przerw w dostawach energii elektrycznej czy prób zakłócenia działania infrastruktury telekomunikacyjnej – mówi Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...