Kłopoty techniczne w pierwszym dniu działania usługi e-PIT w e-US

262
Fernando Arcos

Wczoraj wystartował Twój e- PIT za rok 2020. Niestety niemal od razu pojawiły się problemy techniczne na stronie. Jest to albo wynik przeciążenia serwerów spowodowane dużym zainteresowaniem usługą albo inne problemy techniczne, które ujawniło dopiero uruchomienie usługi.

Przygotowania do uruchomienia usługi trwały przez cały weekend. Już w sobotę popołudniu zaczęto wgrywać do systemu rozliczenia roczne, które przygotowała Krajową Administrację Skarbową. Przerwa techniczna z tym związana trwała do północy z niedzieli na poniedziałek. Wtedy uruchomiono Twój e-PIT.

Jednak rano pojawiły się problemy techniczne z wejściem na stronę i z logowaniem. W końcu KAS i MF zamieściły komunikat: „Serwis jest niedostępny z uwagi na prace serwisowe”.

To ogromne przedsięwzięcie jakim jest Twój e-PIT, o którym pisaliśmy wczoraj (https://isportal.pl/rozliczenia-skarbowe-przez-internet-juz-dostepne/), pozwala na rozliczania podatkowe oparte na wgranych do systemu milionach sztuk deklaracji podatkowych PIT-37, PIT-28, PIT-36 i PIT-38. Po raz pierwszy też usługa została umieszczona na nowych serwerach e-Urzędu Skarbowego, które uruchomiono dopiero 1 lutego 2021 roku. To może wyjaśniać pojawiające się problemy.

Na szczęście szybko zaczęto pracować nad usunięciem awarii – o czym informowało MF chociażby na Twitterze. Chociaż jeszcze po godzinie 15 nadal występowały problemy z pełnym dostępem do strony.

Edit: Przed godziną 11 w dniu 16.02.2021r. strona wciąż ma problemy techniczne i niemożliwe jest korzystanie z rozliczeń PIT tą drogą.

Źródło: www.pit.pl