TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kilkaset osób zostało oszukanych na prawie pół mln zł podczas zakupów na Allegro

Dwaj Ukraińcy z Rzeszowa oszukali na prawie pół miliona złotych 474 osoby, które kupowały od nich przez Allegro różnego rodzaju sprzęt. Roboty kuchenne, miksery a nawet kosiarki okazywały się nie istnieć po tym, gdy klienci dokonywali wpłat i oczekiwali na dostawy, które nigdy się nie pojawiały. Urywał się także kontakt ze sprzedającymi.

Obu Ukraińcom, którzy trafili do aresztu na trzy miesiąca, prokuratura zarzuca wspólne działania w zamiarze osiągnięcia korzyści majątkowej. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokurator Paweł Król, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, w rozmowie z PAP podał do informacji, że do oszustwa doszło między lipcem i październikiem 2020 roku. Teraz to Allegro będzie musiało zwrócić pokrzywdzonym osobom wpłacone za fikcyjne towary pieniądze.

Prokuratura nie ujawniła więcej informacji poza faktem, że na trop przestępców wpadli policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Kupując przez Allegro czy na innych stronach internetowych trzeba zadbać o bezpieczeństwo transakcji i weryfikować sprzedającego w dostępny sobie sposób. O zasadach takich zakupów przypominał też NASK.

Sprawdzajmy opinie na temat sprzedającego na forach czy w komentarzach. E-mail, numer telefonu czy skr. Pocztowej nie są wystarczające do weryfikacji sprzedawcy. Jeśli możliwy jest odbiór osobisty pod wskazanym adresem, to może być to jeden z elementów świadczących o wiarygodności.

Dobrze jest również skorzystać z zamieszczonego numeru telefonu i pod niego zadzwonić. Jego brak powinien stanowić ostrzeżenie.

Sprawdzajmy też adresy stron, gdyż często oszuści wykorzystują portale znanych sklepów, ale ich adresy nieznacznie się różnią – warto zwrócić uwagę, czy nie ma w nich literówek lub czy nie są stosowane znaki podobne do innych (np. mała litera L zamiast dużego I ).

Jeśli natomiast płacimy online, to dodatkowo sprawdzajmy za pośrednictwem jakiego serwisu dokonywana jest płatność i czy jest to płatność bezpieczna.

Dokładnie sprawdzajcie adresy stron, na których robicie zakupy. Nieuczciwi sprzedawcy próbują często podszyć się pod znane sklepy, dlatego upewnijcie się, że w internetowym adresie portalu nie ma literówki. Jeśli zdecydujemy się na płatność online, sprawdźmy również wiarygodność serwisu, za którego pośrednictwem dokonujemy płatności.

Źródło: www.dobreprogramy.pl, www.nask.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...