TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

KillNet uderza w Polskę

W minionym tygodniu hakerzy z powiązanej z Kremlem grupy KillNet zaatakowali serwery dwóch urzędów państwowych w Polsce. O ataku informowali analitycy firmy Check Point Research. Do kolejny cyberatak na Polskę ze strony hakerów związanych z Rosją.

Killnet to grupa hakerów nieukrywających swoich powiązań z Rosją. Specjalizują się w atakach typu DDoS. 15 lutego zaatakowali urzędy państwowe w Poznaniu i Warszawie. Monitorujący działalność cybernetycznych grup przestępczych na terenie krajów, wspierających Ukrainę analitycy firmy Check Point Research poinformowali o całym incydencie. Potwierdzili oni cele ataków. Jednym z nich były serwery Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Niedawno hakerzy KillNet poinformowali, że zakończyli obserwację państw, które uznają za „wspierające nazizm i rusofobię”. Kolejnym krokiem miały być ataki na te państwa. W grupie znalazły się Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Litwa, Estonia, Łotwa, Rumunia, Niemcy, Ukraina i właśnie Polska. Lider KillNetu – KillMilk zywał też innych prorosyjskich hakerów do przyłączenia się do cyberataku na wybrane strony administracji państwowych.

– Dziś znakomita większość usług dostarczana jest online, stąd zakłócenia spowodowane atakami DDoS ataki mogą być wyjątkowo szkodliwe. Celem takich akcji jest zakłócenie funkcjonowania instytucji publicznych oraz wywołanie paniki w dobrze zorganizowanym państwie. Działania grupy KillNet stanowią ostrzeżenie, że rządy państw oraz instytucji o znaczeniu strategicznych muszą istotnie zwiększyć nakłady i nadać priorytet zabezpieczeniu swoich systemów – analizuje sytuację Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software w Polsce.

W ostatnim czasie wzrasta liczba cyberataków na strony polskich instytucji i organizacji. Jest to prawdopodobnie związane z sytuacją w Ukrainie. W maju 2022 r. przedstawiciele Pełnomocnika rządu ds. Cyberbezpieczeństwa (CSIRT) o większej liczbie ataków typu DDoS wymierzonych w instytucje i podmioty krajowe. Najwyraźniej sytuacja ta się nasila.

Źródło: gb.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...