TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jakie łącze do oglądania filmów w Internecie?

W dobie dzisiejszego Internetu, w czasach, w których korzystanie z usług serwisów VoD* jest jedną z najczęstszych form spędzania czasu w Internecie. Wielu użytkowników zadaje pytanie odnośnie do prędkości łącza, jakim muszą dysponować, by móc komfortowo oglądać filmy w Internecie.

Większość serwisów VoD pozwala użytkownikom dostosować jakość oglądanego materiału wideo do prędkości posiadanego łącza. Im niższa, tym mniejsze wymagania dotyczące przepustowości łącza. Przykładowo polski serwis IPLA.TV do oglądania materiału w niskiej jakości (360p) zaleca posiadanie łącza o prędkości minimum 512Kb/s, a dla jakości HD (720p) 2Mb/s. W przypadku popularnego YouTube do oglądania materiału w jak najlepszej jakości (1080p) zaleca się łącze o przepustowości 6Mb/s.
Jednakże prędkość łącza to nie wszystko, liczy się jeszcze jego stabilność. Nawet najszybsze łącze nie pozwoli na oglądanie filmów bez zacięć, jeśli co chwilę połączenie z Internetem będzie tracone, a rozsyłane pakiety gubione. Więcej o tych parametrach łącz przeczytacie w kolejnym wydaniu magazynu „Twój Internet”.
Dodatkowo podczas wyboru pakietu Internetowego należy liczyć się z ilością osób, które będą jednocześnie korzystać z Internetu. Jeśli w tym samym czasie inni domownicy zaczną odtwarzać dany film, przepustowość łącza zostanie równomiernie rozłożona pośród odtwarzających.
Warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas oferta internetowa nie zawiera żadnych limitów pobierania danych, co jest bardzo popularne wśród dostawców sprzedających mobilny Internet np. w technologii LTE. Co nam po szybkim, tanim Internecie, skoro jego miesięczny limit jesteśmy w stanie wykorzystać w parę godzin?
Reasumując: łącze, które pozwoli na komfortowe oglądanie materiałów wideo w Internecie powinno być dostatecznie szybkie, zalecamy minimum 6Mb/s (więcej użytkowników, większe łącze), stabilne oraz nieposiadające żadnych limitów pobierania danych.
VoD (ang. video on demand) – wideo na żądanie.

Sprawdź szybkość ściągania filmów Youtube w Twojej okolicy:

http://www.youtube.com/my_speed

DG

 

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...