TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jakie dane ujawniamy w internecie?

Korzystając z interentu najczęściej ujawniamy nasze imię i nazwiska, ale też datę urodzenia i adres zamieszkania. Takie wnioski płyną z badania NordVPN. Jednak Związek Cyfrowa Polska powołując się na nie zwraca również uwagę na to, że zdarza nam się ujawniać PESEL czy dane konta bankowego.

Statystyki pokazują, że nasza świadomość ochrony danych i cyberbezpieczeństwa nie jest na wysokim poziomie. Wynika to z danych, jakie udostępniamy w sieci.

Związek Cyfrowa Polska odwołując się do badania NordVPN zwrócił uwagę na to, jakie informacje ujawniamy najczęściej, ale też na to, jak szeroki jest ich zakres.

Najczęściej w sieci podajemy imię, nazwisko oraz data urodzenia – 74,9 proc. Pełen adres znalazł się na drugim miejscu z wynikiem 62,9 proc. Zawód podaje 36,8 proc. badanych, a status związku 33,3 proc. Już ujawnianie tych danych powinno nas zastanowić. Czy na pewno jest to konieczne do wykonywania różnych czynności w internecie? A jeśli tak, to czy dana aktywność internetowa jest dla nas koniecznością? Czasem bowiem ujawniamy jakieś dane jedynie po to, by skorzystać z jakiejś formy rozrywki.

Kolejne miejsca zajmują dane dotyczące rozmiaru naszej odzieży – 28,1 proc. oraz zainteresowań – 26,3 proc.

Jednak najbardziej niebezpieczne  jest ujawnianie numeru PESEL i danych konta bankowego, a to dotyczy aż 25 proc. osób.

Wiele informacji zamieszczamy na profilach publicznych w różnego rodzaju social mediach. Niektóre ujawniamy przez akceptację regulaminów, których nie czytamy. Nie zastanawiając się zupełnie nad własnym cyberbezpieczeństwem.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...