TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Żegnaj SIIS, witaj PIT

Wraz z wejściem w życie ustawy prawo komunikacji elektronicznej znowelizowane mają być również niektóre przepisy ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Zmianie ulegną między innymi obowiązki sprawozdawcze dostawców usług internetowych.

Obowiązki, o których mowa opisane są w artykule 29 megaustawy i są potocznie nazywane przez operatorów telekomunikacyjnych obowiązkiem SIIS

– Przewidując jakie zmiany czekają na przedsiębiorców telekomunikacyjnych, trzeba mieć na uwadze, że prace nad PKE i rozporządzeniem ws. inwentaryzacji infrastruktury nie zostały jeszcze zakończone – zaznacza Anna Szura, aplikant radcowski w kancelarii itB Legal. – Widzimy już jednak jaki kierunek zmian obiera projektodawca. 

Nowe informacje i terminy

Jednymi z ważniejszych zmian będzie zakres przekazywanych informacji oraz terminy, w jakich należy wprowadzić je do systemu. Zgodnie z projektowaną nowelizacją, przedsiębiorcy poza dotychczas przekazywanymi danymi, będą dodatkowo sprawozdawać Prezesowi UKE informacje o:

  • przebiegu światłowodowych i innych niż światłowodowe linii kablowych, zapewniających lub umożliwiających zapewnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu, oraz 
  • planach inwestycyjnych – tj. planowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej i publicznych sieciach telekomunikacyjnych, które zapewnią lub umożliwią zapewnienie szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s w ciągu 3 lat.  

Obowiązek ma być wykonywany dwa razy do roku: do 15 września za pierwsze półrocze oraz do 28 lutego za drugie półrocze obejmujące okres od 1 lipca do 31 grudnia poprzedniego roku. Będzie to dotyczyć jednak tylko informacji o infrastrukturze i przebiegu linii kablowych. Dane o obiektach budowlanych umożliwiających kolokację (tak – obiektach budowlanych, a nie jak dotychczas o budynkach) oraz usługach transmisji danych, komunikacji głosowej, rozprowadzania programów oraz planach inwestycyjnych będą przekazywane raz w roku – do 28 lutego, wg. stanu na dzień 31 marca poprzedniego roku.

– Wszystko wskazuje na to, że ISP będą musieli się częściej „spowiadać” z prowadzonej działalności oraz posiadanej infrastruktury i będą mieć na to mniej czasu – podsumowuje Anna Szura. – Czas pokaże, czy umożliwi to Prezesowi UKE dokładniejsze określanie obszarów wykluczonych cyfrowo.

Zgodnie z projektem zmian megaustawy, Prezes UKE będzie mógł na podstawie uzyskanych informacji określić obszary geograficzne, na których nie istnieją i w ciągu 3 lat nie są planowane publiczne sieci telekomunikacyjne o przepustowości co najmniej 100 Mb/s oraz opublikować otwarte zaproszenie do zgłaszania zamiaru objęcia danego obszaru publiczną siecią telekomunikacyjną zapewniającą lub umożliwiającą świadczenie usług dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. 

PIT w miejsce SIIS

– Bardzo istotną nowością będzie zmiana systemu, przy pomocy którego ISP będą wykonywać swoje obowiązki – podkreśla Anna Szura z kancelarii itB Legal. – Dotychczas znany wszystkim SIIS zostanie porzucony na rzecz PIT (Punktu Informacyjnego do spraw Telekomunikacji). Zmiana systemu będzie problematyczna dla przedsiębiorców. Obecnie wykorzystywane systemy do paszportyzacji sieci i wspierające eksport danych do SIIS, mogą okazać się niekompatybilne z PIT. Dlatego przedstawiciele branży nieustępliwie walczą o możliwie długie vactio legis, aby ISP nie zostali zaskoczeni przesiadką do nowego systemu. 

Wraz z tymi zmianami przedsiębiorcy telekomunikacyjni dostaną też zupełnie nowe rozporządzenie w sprawie inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych, które ma niebawem zostać skierowane do konsultacji publicznych. W trakcie prekonsultacji branżowych, przedstawiciele rynku telekomunikacyjnego wyrazili szereg obaw związanych z projektowanymi regulacjami. Kością niezgody okazały się definicje, które były odmiennie rozumiane przez przedstawicieli władzy państwowej i odmiennie przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a przecież od definicji wszystko się zaczyna – to one wskazują, jakie elementy sieci mają być raportowane. Jeśli ISP nie będą wiedzieć, co dokładnie mają raportować to nie będą mogli tego obowiązku wykonać rzetelnie. Czy problemy sygnalizowane przez branże zostaną zaadresowane? To się okaże po rozpoczęciu oficjalnych konsultacji publicznych rozporządzenia.

Przygotowania do zmiany

Jak zauważają eksperci z itB Legal, część opisanych zmian została już w zasadzie uchwalona. Ustawa z 2019 roku nowelizująca megaustawę (Dz.U. z 2019 r. poz. 1815 i Dz.U. z 2021 r. poz. 2333), rozszerzyła zakres przekazywanych informacji o wspomniany przebieg linii kablowych oraz rozbiła obowiązek sprawozdawczy na trzy terminy: 

  • do  dnia 31 sierpnia – za pierwsze półrocze,
  • do dnia 28 lutego – za drugie półrocze,

– w zakresie informacji o infrastrukturze, sieciach i przebiegach linii kablowych, oraz: 

  • do 31 marca (wg. stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku) – w zakresie informacji o budynkach umożliwiających kolokację, usługach telefonicznych, transmisji danych i usługach rozprowadzania programów radiowych i telewizyjnych. 

To, jak bardzo zmieni się art. 29 megaustawy i który wariant datowy wejdzie ostatecznie w życie zależy od tego, czy ustawodawca zdąży w tym roku uchwalić PKE, na które już trochę czekamy. Przypomnijmy, że termin na przyjęcie przepisów krajowych upłynął ponad rok temu. Państwa członkowskie miały czas do 21 grudnia 2020 roku na przyjęcie polskich przepisów wykonujących Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Jedno jest pewne – od 1 stycznia 2023 roku zmieni się treść obowiązku SIIS.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...