Jakich zagrożeń najbardziej obawiają się polscy przedsiębiorcy?

412
Computer Keyboard with symbolic padlock key

Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP najbardziej obawiają się takich zagrożeń jak złośliwe oprogramowanie, wirusy i ataki hakerów. Ich zdaniem najskuteczniejszą metodą ochrony jest używanie programów antywirusowych, stosowanie certyfikatów SSL oraz zlecanie zarządzania zabezpieczeniami specjalistycznym firmom.

W odpowiedzi na pytanie „jakich zagrożeń związanych z siecią internetową obawia się Pan/Pani najbardziej?” ankietowani wskazywali następujące zagrożenia: złośliwe oprogramowania, wirusy (42%), atak hakerów (26%), wykradanie danych osobowych (13%), podszywanie się pod witrynę (8%), zapamiętywanie haseł w przeglądarce i fałszywe oprogramowania ochronne (po 4%). 11% wskazało, że nie obawia się niczego, 8% wskazało inne zagrożenia, a 13% nie miało zdania.
Aby ustrzec się przed niebezpieczeństwem 74% wskazało na antywirusy na komputerach firmowych, 47% – aktualizowanie przeglądarek i aplikacji, 41% nie rozsyła poufnych danych w e-mailach, 40% wskazało na aktualizowanie systemów operacyjnych, 28% uznaje za skuteczne szkolenie pracowników z bezpieczeństwa w sieci, 23% stawia na silne hasła, 22% na szyfrowanie danych, 18% stawia na certyfikat SSL, 4% powierza ochronę informatykowi, a 3% zewnętrznej firmie. 2% respondentów wskazało, że ich firma nie stosuje żadnych zabezpieczeń.
Źródło: Wirtualne Media