TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jaki jest powód coraz wolniejszego internetu w Rosji?

W lutym we wszystkich rejonach Rosji internet zwolnił. Wyjątkiem była sama Moskwa. Jest to wynik napaści Rosji na Ukrainę i wycofania się po tym zachodnich firm telekomunikacyjnych z rosyjskiego rynku. Spowodowało to braki sprzętu.

Cytowane przez agencję Reutera badania firmy analitycznej Telecom Daily wskazują, że internet mobilny zwolnił we wszystkich regionach Rosji. Z tego trendu wyłamała się jedynie Moskwa. Jednak największe firmy telekomunikacyjne w tym kraju takie jak Megafon i MTS zaprzeczają tej sytuacji. Według nich internet przyspiesza w Moskwie i poza nią.

Agencja Reutera powołuje się  nie tylko na badanie Telecom Daily, ale również na źródła związane z branżą telekomunikacyjną w samej Rosji. Na tej podstawie wnioskuje, że problemy z internetem w tym kraju związane są z wycofaniem się z niego zachodnich firm telekomunikacyjnych po ataku na Ukrainę. Powoduje to problemy z dostępem do komponentów służących do budowy, utrzymania i konserwacji sieci. Z Rosji wycofały się chociażby Ericsson i Nokia.

Opuszczenie przez firmy telekomunikacyjne Rosji może doprowadzić nawet do paraliżu krajowych sieci telekomunikacyjnych. Nie stanie się to od razu, ale taka jest przewidywana przez analityków prognoza długoterminowa. Nastąpi również pogorszenie jakości komunikacji oferowanej w tym kraju.

W czasie, gdy w innych regionach średnia prędkość internetu spadła o 7 proc. w Moskwie wzrosła o 32 proc.

– Spadku prędkości dostępnej łączności na prowincji, nawet, jeśli wyniesie on 20-30 proc., nikt nie zauważy i nikogo nie będzie to interesowało – twierdzi Denis Kuskow, szef Telecom Daily.

Operatorzy chętniej instalują nowe stacje bazowe w dużych miastach, gdzie zapotrzebowanie na ich usługi większe. Głownie w Moskwie. Dodatkowym aspektem jest spadek ruchu w Moskwie, co mogło przyczynić się do wzrostu prędkości internetu w tym miejscu.

Denis Kuskow zauważa, że spadek jakości połączeń dostępnych w dużych miastach jak Moskwa i Sankt Petersburg mógłby niekorzystnie wpłynąć na wizerunek operatorów. Dlatego w tych miejscach starają się oni zapewnić jak najlepsze usługi. Nawet kosztem innych rejonów kraju.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...