Chmura rządowa już działa

51
fot. Pixabay

Rozwiązanie informatyczne dostarczane w modelu chmury obliczeniowej dla jednostek administracji publicznej zostało już uruchomione. System zwany jest rządową chmurą. Pozwoli on urzędom  oszczędzić czasu i pieniędzy na przeprowadzanie indywidualnych postępowań na usługi chmurowe.

O uruchomieniu systemu poinformowano w trakcie konferencji Państwo 2.0. W ramach Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa działa chmura rządowa i publiczna chmura obliczeniowa.

– Jest to niewątpliwy sukces rządu w kontekście podniesienia bezpieczeństwa i zapewnienia ciągłości działania systemów informatycznych państwa poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Pozwoli sprawniej zarządzać zasobami informatycznymi państwa – zapewniła w trakcie prezentacji Joanna Baranowska, zastępczyni dyrektora Departamentu Zarządzania Systemami KPRM.

– Jest to, jak dotąd najważniejsza inwestycja w rozwiązania chmurowe w Polsce. Tym samym wspieramy administrację publiczną przy budowie kluczowych usług dla obywatela  – dodał Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Chmura rządowa jest infrastrukturą informatyczną udostępnianą w modelu chmury obliczeniowej. Wykorzystywana będzie przez rząd i agencje rządowe do przetwarzania danych i hostowania aplikacji. Celem jej powstania jest zapewnienie bezpiecznego, niezawodnego i dostosowującego się do zapotrzebowania użytkowników miejsca przechowywania danych oraz narzędzi do zarządzania nimi.

Urzędy korzystając z chmury rządowej będą mogły także skorzystać z kluczowych mechanizmów kontrolnych. Pozwoli im to zachować wysokie standardy bezpieczeństwa w tym związane z wymaganiami dotyczącymi przechowywania danych.

– Po uruchomieniu chmury rządowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie dostarczać jednostkom administracji usługi o wysokiej wydajności, skalowalności i niskim opóźnieniu, oferujące ochronę przed zakłóceniami – przekonywała Joanna Baranowska.

Źródło: gov.pl