TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Chmura rządowa już działa

Rozwiązanie informatyczne dostarczane w modelu chmury obliczeniowej dla jednostek administracji publicznej zostało już uruchomione. System zwany jest rządową chmurą. Pozwoli on urzędom  oszczędzić czasu i pieniędzy na przeprowadzanie indywidualnych postępowań na usługi chmurowe.

O uruchomieniu systemu poinformowano w trakcie konferencji Państwo 2.0. W ramach Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa działa chmura rządowa i publiczna chmura obliczeniowa.

– Jest to niewątpliwy sukces rządu w kontekście podniesienia bezpieczeństwa i zapewnienia ciągłości działania systemów informatycznych państwa poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Pozwoli sprawniej zarządzać zasobami informatycznymi państwa – zapewniła w trakcie prezentacji Joanna Baranowska, zastępczyni dyrektora Departamentu Zarządzania Systemami KPRM.

– Jest to, jak dotąd najważniejsza inwestycja w rozwiązania chmurowe w Polsce. Tym samym wspieramy administrację publiczną przy budowie kluczowych usług dla obywatela  – dodał Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Chmura rządowa jest infrastrukturą informatyczną udostępnianą w modelu chmury obliczeniowej. Wykorzystywana będzie przez rząd i agencje rządowe do przetwarzania danych i hostowania aplikacji. Celem jej powstania jest zapewnienie bezpiecznego, niezawodnego i dostosowującego się do zapotrzebowania użytkowników miejsca przechowywania danych oraz narzędzi do zarządzania nimi.

Urzędy korzystając z chmury rządowej będą mogły także skorzystać z kluczowych mechanizmów kontrolnych. Pozwoli im to zachować wysokie standardy bezpieczeństwa w tym związane z wymaganiami dotyczącymi przechowywania danych.

– Po uruchomieniu chmury rządowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie dostarczać jednostkom administracji usługi o wysokiej wydajności, skalowalności i niskim opóźnieniu, oferujące ochronę przed zakłóceniami – przekonywała Joanna Baranowska.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...