TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Izraelscy hakerzy w sieci Kaspersky Lab wykryli szpiegowską operację Rosjan

 
Na fali wycofywania produktów Kaspersky Lab z amerykańskich urzędów i firm, z anonimowego źródła wypłynęła informacja, po raz pierwszy opublikowana w Wall Street Journal, jakoby oprogramowanie rosyjskiej firmy zostało wykorzystane do wykradnięcia supertajnych exploitów, przechowywanych na domowym komputerze jednego z pracowników NSA.
Kaspersky Lab oczywiście odrzucił te oskarżenia, przypominając, że spełnia najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa w branży, a jego oprogramowanie ma taki sam poziom dostępu do zabezpieczanych systemów, co inne popularne narzędzia ochronne, także amerykańskich firm.
New York Times właśnie popsuł szyki izraelskiemu wywiadowi, ujawniając szczegóły supertajnej operacji, prowadzonej najprawdopodobniej przez Jednostkę 8200 (tę samą, której przypisuje się stworzenie robaka Stuxnet). Izraelscy hakerzy mieli włamać się do serwerów Kaspersky Lab i obserwując ich aktywność ustalić, że rosyjscy hakerzy wykorzystują po cichu oprogramowanie Kaspersky Lab jako „globalną wyszukiwarkę”, przeczesującą komputery pod kątem amerykańskich cyberbroni i wydobywających wszystkie pasujące do schematu pliki.
Amerykańska gazeta twierdzi, że Kreml miał dostęp do serwerów Kaspersky Lab przynajmniej przez dwa lata. Jewgienij Kaspersky zapowiedział też przeprowadzenie wewnętrznego śledztwa i wzywa amerykańskie organy ścigania do przedstawienia ważnych dla sprawy informacji.

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...