Firma ipMedia z Siemianowic Śląskich jest jednym z lokalnych operatorów telekomunikacyjnych zaangażowanych we wdrożenie technologii LoRaWAN na terenie całej Polski.
Trwa budowa polskiej sieci LoRaWAN w ramach przedsięwzięcia Polski Internet Rzeczy realizowanego przez Projekt MdI (MiŚOT dla Internetu Rzeczy). Przez cały rok nadajniki tego systemu komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy, rozsyłane były do małych i średnich operatorów. Docelowo Grupa MiŚOT stawia sobie za cel wdrożenie tej technologii w każdym powiecie.
– Technologia LoRaWAN czyli z angielskiego Long Rage Wide Area Network opiera się na innowacyjnym podejściu do wykorzystania pasma radiowego poprzez jego szczególną modulację – mówi Tomasz Brol, ekspert Grupy MiŚOT. – To konkretny wynalazek opracowany przez firmę Semtech. Największą innowacją, jaką oferuje jest możliwość zbierania danych z ogromnej liczby czujników umieszczonych na niewielkim obszarze.
Firma ipMedia działa na rynku ICT od 1997 roku. Jej założyciele uważają, że jedynie technologia światłowodowa jest w stanie zaspokoić ciągle rosnące potrzeby klientów.
Podczas gdy inni dyskutują nad sieciami nowej generacji NGN (next generation network) my je budujemy. Obecnie wszystkie nasz sieci są budowane (a starsze modernizowane) w rozbudowanym przez nas standardzie FTTH /Fiber To The Home/. Dzięki temu na dziś możemy zapewnić niezależną transmisję 1GB, a w razie potrzeby 10GB. To pozwala na dużą skalowalność i elastyczność rozwiązań – czytamy na stronie operatora. Jedynie tam, gdzie ipMedia nie może jeszcze dojść światłowodem, świadczy usługi w innych standardach – fastethernetowych, rozwiązaniach xDSL oraz WiFi 802.11x.
ipMedia jest także udziałowcem i założycielami Śląskiej Grupy Telekomunikacyjnej oraz Klastra Telekomunikacyjnego e-Południe. Działa również w Krajowej Izbie Komunikacji Elektronicznej.
Wszystkie usługi realizowane w usługach ipMedia wykorzystują multimedialną światłowodową sieć transmisji danych. Za jej pośrednictwem realizowane są usługi dostępu do Internetu, transmisja głosu w protokole VoIP, oraz transmisja telewizji HD.
Technologia przyszłości
Włączenie się w budowę sieci LoRaWAN pozwoli tej firmie nie tylko na uruchomienie nowatorskich, lokalnych rozwiązań związanych z Internetem Rzeczy (opracowane są już np. aplikacje, dzięki którym trasa śmieciarki w danej gminie obejmie tylko zapełnione do określonego poziomu pojemniki), ale też projektów ogólnokrajowych, takich jak kompleksowe monitorowanie łańcucha dostaw.
Inicjatorzy projektu Polski Internet Rzeczy podkreślają, że otwiera to nowe możliwości dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki tej technologii wielu małych operatorów, którzy zaczynali jako małe sieci sąsiedzkie, wkrótce może stać się lokalnymi liderami inteligentnych technologii.
– Wysyłając nadajniki do lokalnych operatorów w całej Polsce chcemy osiągnąć przewagę konkurencyjną oraz gotowość do pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii już w 2023 roku – podkreśla Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe i MiŚOT SA. – Naturalne w związku z tym było dla nas także zaangażowanie się w spotkania z administracją rządową i włączenie w prace Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy, które jest forum dialogu administracji rządowej ze stroną społeczną: biznesem, organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi i naukowo-badawczymi – dodaje.
Dołączyć do projektu można tutaj: Polski Internet Rzeczy.
Według szacunków ekspertów mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają docelowo szansę na co najmniej 20 proc. krajowego rynku LoRaWAN.
Czytaj także: