TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Grupa MiŚOT wybuduje Centrum Przetwarzania Danych

Ruszyły prace przygotowawcze do budowy przez Grupę MiŚOT nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych. Będzie się mieściło w Jaworznie.

W maju Grupa MiŚOT kupiła grunt w strefie przemysłowej w Jaworznie w województwie śląskim. Powstanie tam nowoczesne Centrum Przetwarzania Danych, przeniesione zostaną również biura spółek należących do holdingu.

W magazynach w mieście leżącym na pograniczu Śląska z Małopolską pojawiły się pierwsze partie specjalistycznego sprzętu.

– W ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o wybudowaniu w Jaworznie, kosztem kilkunastu milionów złotych, dużego Centrum Przetwarzania Danych, zaplecza dla dalszego rozwoju węzła wymiany ruchu EPIX oraz pomieszczeń biurowych dla naszych spółek – mówi Krzysztof Czuszek, wiceprezes zarządu MiŚOT SA. – Po nabyciu gruntów ostro wzięliśmy się do roboty. Trwają prace geodezyjne i projektowe. Załatwiamy wszystkie formalności. Nasze Centrum Przetwarzania Danych będzie bardzo nowoczesną i innowacyjną jednostką. Zaskoczymy branżę wieloma rozwiązaniami z obszaru technologii i ochrony środowiska.

Na czele grupy stoi spółka MiŚOT SA, udziałowiec podmiotów oferujących specjalistyczne produkty i usługi w branży telekomunikacyjnej. Jej spółka EPIX prowadzi piąty na świecie i pierwszy w Polsce pod względem wielkości węzeł wymiany ruchu, którego klientami są m.in. największe platformy streamingowe, portale sprzedażowe oraz duże koncerny multimedialne.

– Na początku 2022 r. ruch w sieci EPIX przekraczał trzy Terabity na sekundę. W trzech naszych węzłach w Katowicach, Warszawie i Poznaniu obsługujemy dziś ponad 850 klientów – informuje Krzysztof Czuszek. 

EPIX wystartował oficjalnie w 2010 roku, ale jego początki sięgają lat 2007 – 2008, kiedy to śląskie lokalne sieci zaczęły łączyć się, a ich właściciele zjednoczyli się pod wspólną egidą Stowarzyszenia e-Południe. Dziś EPIX jest największym w Polsce punktem wymiany ruchu zapewniającym dostęp do taniej i wysokiej jakości transmisji danych z większością węzłów telekomunikacyjnych w kraju. EPIX zapewnia też niezależny dostęp do międzynarodowych operatorów.

Inne podmioty grupy oferują najnowocześniejsze rozwiązania w obszarze cyberbezpieczeństwa, integrują środowisko małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, dzięki czemu mogą oni startować z sukcesem w dużych ogólnopolskich przetargach pokonując będące w rękach zagranicznego kapitału duże koncerny telekomunikacyjne. W efekcie mali i średni operatorzy telekomunikacyjni skupieni wokół Grupy MiŚOT dostarczają dziś szerokopasmowy internet do ponad 3000 szkół. 

Rok temu holding rozpoczął ogólnopolski projekt pokrycia całego kraju siecią LoRaWAN, co da możliwość oferowania specjalistycznych produktów z obszaru Internetu Rzeczy dla biznesu, gospodarstw domowych i administracji. Do grupy należy również spółka, która jest wydawcą specjalistycznych mediów w branży telekomunikacyjnej – portalu, kwartalnika i newslettera oraz organizatorem dużych wydarzeń branżowych. 

Głównym akcjonariuszem i założycielem spółki akcyjnej jest Stowarzyszenie e-Południe, klaster skupiający małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, który w ramach realizacji swoich celów statutowych założył również Fundację Lokalni, wspierającą i aktywizującą polskich przedsiębiorców telekomunikacyjnych i lokalny biznes.    

– Jaworzno to miejsce pełne energii, gdzie biznes znajduje warunki do rozwoju. Dobry klimat dla przedsiębiorczości, położenie w strefie przemysłowej, obok elektrowni, blisko Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej i sieci szybkich dróg A4 i S1 są niezaprzeczalnymi atutami. Mamy nadzieję, że wkrótce wśród naszych klientów będą nie tylko znane światowe i polskie marki, z którymi już dziś współpracujemy, ale również podmioty, które zainwestowały w tym mieście – mówi Krzysztof Czuszek.

Pierwsze prace związane z powstaniem MiŚOT Data Center
Paweł Gniadek
Paweł Gniadek
Doświadczony ekspert w obszarze komunikacji, z ponad 25-letnim stażem, ma w dorobku pracę w mediach, agencjach public relations, jak również spółkach, także dużych - giełdowych. Wraz ze współpracownikami tworzył efektywne struktury komunikacyjne i promocyjne, przygotował i nadzorował w obszarze komunikacji i promocji wiele skutecznych projektów (np. IPO, duże przejęcia, sprzedaż, konsolidacja) i kampanii, nadzorował i prowadził ambitne i bardzo efektywne projekty sponsoringowe, opracował regulacje z obszaru promocji – strategie public relations, strategie marki, strategie CSR, zasady sponsoringu, zasady promocji – a przede wszystkim skutecznie je wdrażał. W dorobku ma (wraz z zespołami) liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. wiele nagród za najlepszy raport roczny, a także przyznawane przez Gazetę Giełdy „Parkiet” dwie pierwsze nagrody za najlepsze relacje inwestorskie w latach 2014 i 2015. W 2012 roku otrzymał tytuł „Człowiek PR-u 2012” przyznawany przez branżowy miesięcznik Brief.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...