Internetowy oszust w trakcie próby wyłudzenia pieniędzy trafił na policjanta

Glenn Carstens Peters

Zajmujący się cyberprzestępczościa policjant z Namysłowa wystawił na portalu aukcyjnym smartfon. Kilka dni później zgłosił się oszust, który udając zainteresowanie zakupem chciał się włamać na konto sprzedającego. Nie wiedział, że jest nim policjant.

Mężczyzna podający się za zainteresowanego kupnem telefonu od razu poinformował, że dokonał przelewu i czeka na dostawę sprzętu. Kiedy sprzedający stwierdził, że  produkt zostanie przesłany dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na koncie bankowym, tamten wysłał linka, pod którym miało znajdować się potwierdzenie wpłaty. W rzeczywistości był to sposób na włamanie się na konto ofiary.

Przestępca był coraz bardziej nachalny, a w końcu zaczął grozić zgłoszeniem sprawy na policję. Nie wiedział, że w ten sposób się pogrąża. Biuro prasowe KW Policji w Opolu informuje, ze policjanci są w trakcie gromadzenia materiałów dowodowych pozwalających na postawienie mu zarzutów i skierowanie sprawy do sądu.

Policja po raz kolejny ostrzega przed udostępnianiem danych przez internet oraz otwieraniem podejrzanych czy pochodzących z niepewnych źródeł załączników. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania do kontrahentów zdalnych, których nie da się zweryfikować. Także takich, którzy oferują narzędzia pozwalające na szybki zarobek.

Źródło: www.dobreprogramy.pl