TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Internetowy oszust w trakcie próby wyłudzenia pieniędzy trafił na policjanta

Zajmujący się cyberprzestępczościa policjant z Namysłowa wystawił na portalu aukcyjnym smartfon. Kilka dni później zgłosił się oszust, który udając zainteresowanie zakupem chciał się włamać na konto sprzedającego. Nie wiedział, że jest nim policjant.

Mężczyzna podający się za zainteresowanego kupnem telefonu od razu poinformował, że dokonał przelewu i czeka na dostawę sprzętu. Kiedy sprzedający stwierdził, że  produkt zostanie przesłany dopiero po zaksięgowaniu wpłaty na koncie bankowym, tamten wysłał linka, pod którym miało znajdować się potwierdzenie wpłaty. W rzeczywistości był to sposób na włamanie się na konto ofiary.

Przestępca był coraz bardziej nachalny, a w końcu zaczął grozić zgłoszeniem sprawy na policję. Nie wiedział, że w ten sposób się pogrąża. Biuro prasowe KW Policji w Opolu informuje, ze policjanci są w trakcie gromadzenia materiałów dowodowych pozwalających na postawienie mu zarzutów i skierowanie sprawy do sądu.

Policja po raz kolejny ostrzega przed udostępnianiem danych przez internet oraz otwieraniem podejrzanych czy pochodzących z niepewnych źródeł załączników. Należy stosować zasadę ograniczonego zaufania do kontrahentów zdalnych, których nie da się zweryfikować. Także takich, którzy oferują narzędzia pozwalające na szybki zarobek.

Źródło: www.dobreprogramy.plKlaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...