Czy Polacy boją się 5G?

W najnowszym Ericsson Mobility Report oszacowano, że operatorzy na świecie obsługują 8 mld subskrypcji sieci komórkowych. W skali roku przybyło 100 mln użytkowników. Uaktualnione zostały też dane dot. 5G. W grudniu 2020 r. z sieci nowej generacji korzystało 220 mln osób.

Firma Prolifics Testing przekazała, że w ich badaniu wykazano, że Polska należy do ścisłej czołówki krajów sceptycznych wobec 5G. Ranking znajdziemy w tabeli poniżej:

Prolifics Testing / speedtest.pl

Serwis speedtest.pl wskazuje na błędna założenia wspomnianego badania. W Prolifics Testing założono, że im więcej w danym kraju wyników wyszukiwania haseł dot. 5G, tym populacja jest bardziej sceptycznie nastawiona. Siłą rzeczy większe kraje muszą przodować w tak przygotowanym badaniu.

Zgodnie z danymi przytoczonymi przez speedtest.pl Polacy średnio miesięcznie wpisują do wyszukiwarki hasła odnoszące się do 5G ponad 130 tys. razy.

W 2020 r. do wątpliwości dot. 5G odniosła się Światowa Organizacja Zdrowia dementując związek stacji bazowych 5G i zachorowań na covid-19. Więcej o tym przeczytacie na stronie WHO.

Źródło: cyfrowa.rp.pl / speedtest.pl / WHO