TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Internet satelitarny od Amazona

Amazon wchodzi na rynek internetu satelitarnego. Wszystko za sprawą Project Kuiper. Znajduje się on w fazie zaawansowanych testów, a firma planuje jego komercjalizację.

Project Kuiper to sposób Amazona na konkurencję ze Starlinkiem. Firma przygotowuje się do komercyjnego debiutu usługi internetu satelitarnego, który na razie jest w fazie zaawansowanych testów. Planowane jest wykorzystanie nowatorskiej technologii.

W celu zwiększenia prędkości sieci ma zostać zastosowane rozwiązanie oparte na kosmicznych laserach. Już teraz Amazon rozbudowuje optyczne łącza między satelitami, które ma do tego prowadzić.

Połączenia laserowe wykorzystywane w internecie satelitarnym Amazona musiałyby utrzymywać kontakt na odległość sięgającą nawet 2600 km. Do tego dochodzi powstrzymanie rozprzestrzenianie się światła. Pozwoli to na utrzymanie sygnału w jednej wiązce.

Jeśli Amazonowi uda się pokonać wszelkie trudności technologiczne, to będzie mógł oferować przesyłanie danych z prędkością wyższą o ok. 30 proc. w stosunku do naziemnych kabli światłowodowych. Na razie trwają prace i testy technologii. Pilotażowe testy usługi dla klientów mają rozpocząć się w drugiej połowie 2024 r.

Źródło: komputerswiat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...