TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inflacja w listopadzie – optymizm uzasadniony, ale ostrożny

Inflacja  w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,4 proc. Jest to niższy wynik niż miesiąc temu. Jednak w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług wrosły o 0,7 proc.

Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek dotyczący cen towarów i usług w listopadzie 2022 roku. Informacje są optymistyczne, bo po wzrostach tym razem nastąpił spadek i inflacja osiągnęła 17,4 proc.

Chociaż inflacja w listopadzie jest niższa niż w październiku, to należy odnotować, że przy porównaniu miesiąc do miesiąca mamy wzrost cen o 0,7 proc.

Na obniżkę inflacji główny wpływ miały ceny paliw do prywatnych środków transportu, gdyż tutaj odnotowano najniższy wzrost cen, a w stosunku do poprzedniego miesiąca nawet spadek. W porównaniu z listopadem 2021 r. ceny wzrosły o 15,5 proc., ale w porównaniu z październikiem 2022 r. spadły o 1,2 proc.

Jednocześnie w przypadku nośników energii mamy wzrost cen o 36,8 proc. rdr. I tutaj ponownie niewielki spadek cen w porównaniu z październikiem – o 0,1 proc.

Niezmiennie rosną ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Tutaj podwyższa rdr. to 22,3 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca – 0,7 proc.

Źródło: stat.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...