Inflacja w listopadzie – optymizm uzasadniony, ale ostrożny

104
skarbonka

Inflacja  w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,4 proc. Jest to niższy wynik niż miesiąc temu. Jednak w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług wrosły o 0,7 proc.

Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek dotyczący cen towarów i usług w listopadzie 2022 roku. Informacje są optymistyczne, bo po wzrostach tym razem nastąpił spadek i inflacja osiągnęła 17,4 proc.

Chociaż inflacja w listopadzie jest niższa niż w październiku, to należy odnotować, że przy porównaniu miesiąc do miesiąca mamy wzrost cen o 0,7 proc.

Na obniżkę inflacji główny wpływ miały ceny paliw do prywatnych środków transportu, gdyż tutaj odnotowano najniższy wzrost cen, a w stosunku do poprzedniego miesiąca nawet spadek. W porównaniu z listopadem 2021 r. ceny wzrosły o 15,5 proc., ale w porównaniu z październikiem 2022 r. spadły o 1,2 proc.

Jednocześnie w przypadku nośników energii mamy wzrost cen o 36,8 proc. rdr. I tutaj ponownie niewielki spadek cen w porównaniu z październikiem – o 0,1 proc.

Niezmiennie rosną ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Tutaj podwyższa rdr. to 22,3 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca – 0,7 proc.

Źródło: stat.gov.pl